Kontrastní palety vs maskovaní reklamy

Minulý měsíc jsem experimentoval s kontrastními paletami barev u textové PPC reklamy. Celý experiment mi narušilo pobláznění kolem adsense a DPH, ale i tak jsem se dostal zajímavým výsledkům. Pro pořádné testování by to chtělo větší vzorek lidí a ohodnotit 2 podobné měsíce (listopad vs prosinec se dost liší). Ok o co mi v krátkosti šlo. Otestovat klasickou reklamní plochu, která zapadne do stránky (maskování reklamy, tak aby splynula s textem) vs reklamu, která je kontrastní k textu, ale dobře ladí s designem. Můj úmysl tedy bylo zjistit, jestli reklama, která vypadá jako element designu (stránky) bude lepší než reklama, která vypadá jako součást obsahu.

Testovací objekt: 404m.com – reklama pod článkem

Původně vypadala reklama jako v pravém sloupci. Titulek kopíroval barvu nadpisů, text byl černý, pozadí bíle (aby co nejlépe do stránky zapadla). CR se pohybovalo kolem 1,08%. Na prosinec jsem nahradil současnou verzí, tedy černé orámování, modré pozadí, bílý text. CR spadnul na 0,43%. Díky propojení adsense a google analylitics jsem vypozoroval, že skupina lidí, která obyvkle kliká na reklamní plochu nejvíce (z tématických odkazů, pravidelní návštěvníci) přestala klikat. Naopak se zvedl počet kliků od lidí, kteří se na stránky dostali více méně náhodou (seznam, zbloudilé duše, které hledali něco jiného). Dalo by se z toho vyvodit, že pravidelní návštěvníci, kteří čekají na reakce v diskuzi, popřípadě nové články automaticky ignorují co je nezajímá. Reklama byla moc nápadná a tak nestačila zaujmout. Pod článkem by se měli nacházet správně relevantní odkazy na další články, doplňující čtení, popřípadě reklamy, které by mohli přímo souviset s článkem (pokud píšu článek o placených článcích a objeví se nové služby k PR článkům, které inzerují přes adwords, tak snad není lepšího místa pro reklamu). Jednoduše řečeno, člověk čeká pod článkem pokračování a tak by i reklama měla vypadat. V následujících dnech nahradím reklamu původní verzí, přemýšlel jsem o kombinaci 250×250 čtverce a odkazů k tématu. Ještě uvidím.

Testovací objekt: cn130.com – reklama v postraní liště

Sloupec v pravo je velice kontrastní. Na druhou stranu doplňuje design, tedy tváří se jako jeho nosní element (chcete li, působí jako pěst na oko). Je na místě, kde má být reklama a nehraje si na nic jiného.Je pravda, že v porovnání s 404m.com tady neměl moc konkurence a tak se po celý měsíc držel na CR 1,02%. Tady jsem v listopadu neměřil. Takže nemůžu srovnávat. CR 1,02% však není špatné.

Testovací objekt: cn130.com – reklama pod článkem

Naprosto identický test s 404m.com. Nárůst CR z 0,77% na 0,93%. Tady by jsem se ale klonil spíše k statistické chybě (odchylce). Navíc jsem v prosinci začal psát pro cn130.com více článků (lidé se více vraceli). Pokud by jsme, ale chtěli polemizovat proč bylo o pár kliků více na 1000 zobrazení, asi nejlepším vysvětlením by bylo, že na cn130.com chodí daleko více lidí ze seznamu než na 404m.com. cn130.com má navíc složitější a barevnější design, ke kterému možná právě reverzní palety více půjdou.

Testovací objek: legální minisite, 300 – 350 UIP/měsíc, 90% lidí jde ze seznamu

Minisite je laděno do červené/bílé barvy. Kontrastní zbarvení je tak znát. Průměrné CR se pohybuje kolem 7% (je to minisite ne MFA). Bouhžel sem při generování kódu zapoměl nastavit pouze textové reklamy, takže mi tam půlku prosince lítala flashová reklama, což mělo za následek zvýšení CR. V celku se tak pohybovalo kolem 8%. Zajímavé výsledky se ale dostavili u lišty s odkazy. Ta totiž perfektně zapadla do designu. Po několik dnů se držela dokonce nad 25%, což jsem usoudil, že není vhodné. Byla těsně pod nadpisem a díky designu prostě vypadala jako protáhlí kus menu, což sice není přímo proti pravidlům adsense, ale klik na lištu byl hodnocen 1 – 2 eurocenty zatímco klik na reklamu 5+ (měl sem i klik za 17), takže jsem to dal zpátky. Sice do adsense nevidím, ale v ten den sem nabyl podezření, že na lišty co zapadají do designu snižuje cenu. Teď o tom pochybuju, ale pokud by někdo z vás měl o něčem podobném info, nebo jste zažili u MFA či minisite něco takového dejte vědět. Můžeme to prodiskutovat.

Kontrastní palety jsem si odzkoušel a dost se mi zalíbili. Do minulého měsíce jsem dělal reklamy tak aby zapadli do textu místo do stránky jako celku. Teď si ale umím představit, že by se vhodně upravené mohli použít i jako kus designu (ne jen doplněk, který má vyplnit prázdné místo u velkých portálu). U nových projektů roku 2010 s nimi hodlám dál experimentovat.

Další zajímavé počteníčko na téma barevných palet:

Pokud máte další zajímavé odkazy na články, nebo jste něco o adsense paletách či barvosleposti napsali, klidně postněte do diskuze.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře

  1. Osobně taky docela hodně využívám lištu s odkazy. A mám stejné výsledky jako ty. Hodně prokliků za málo peněz. Takže si nemyslím, že by to bylo tím, že Ti adsense zapadl přímo do webu, ale prostě google má odkazy o hodně levnější než klasickou reklamu.

  2. Máš nastaveno zobrazovaní reklam podle zájmu na ON, nebo OFF? Jinak co se týče odkazových jednotek – IMHO se při zobrazení stránky s výsledky zobrazí reklamy dle nejlepšího poměru výdělku pro G – často klikané, dobře vyladěné reklamy, za méně peněz.

    1. Dolphi: Mám nastaveno OFF, protože s cílení podle obsahu nemám problém (dostatek textu, velice dobrá cena zaklik)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.