Mají interaktivní prvky na blogu smysl?

Samotný systém wordpress umožňuje pomocí různých pluginů přidávat různé interaktivní prvky na stránky. Mají však tyto prvky nějaký užitečný přínos? Dokáží nějak vydělat peníze nebo proslavit blog?

WordPress samozřejmě není jediný systém, který umožňuje pořádně si vyhrát a vyzdobit svoje stránky vším možným. Navíc existují různé druhy vylepšení na které ani plugin nepotřebujete. Krásným příkladem může být například odpočítávadlo do důchodu, které má na svém blogu doménový guru Fandor.

Ale vraťme se zpět k interaktivním prvkům. Existuje více důvodů proč je používat.

 1. Vzniká jakási zpětná vazba mezi čtenářem a stránkami, což přináší pravidelným čtenářům pocit možnost zasáhnout do vývoje. Krásným příkladem je třeba diskuze pod článkem anebo twitter.
 2. Aktivní prvky, které přebírají nějaká aktuální data umocňují dojem, že se na stránkách něco děje a nutí podvědomě čtenáře vracet se. Stačí „akčnější“ design + vylepšení co jedou na ajax a není problém vyvolat pocit, že čtenář je uprostřed dění.
 3. Pomocí využívaní dat z interaktivních prvků můžeme vypozorovat vhodný směr pro budoucí směřování projektu (ankety, diskuze pod článkem, hodnocení článků).

Upřimně moc jsem tyto věci nechtěl používat, protože jsem si nevěřil. Například různé hlasování a ankety pod článkem vyplní zhruba 10% čtenářů. Samozřejmě záleží jak je článek dlouhý, jestli je pod článkem diskuze, jaké je zaměření článků a jestli se čtenáři z jakéhokoliv důvodu musí vracet. Proto jsou ankety spíše vhodné pro flame diskuze a těm se snažím vyhnout. Možná by ankety mohl zkusit Ahyde na svém blogu. Tam jsou diskuze na diplomku pro nějakého studenta psychologie.

K osobnímu blogu dneska už patří i Twitter. Já osobně sem zatím tento druh sociální komunikace nevyzkoušel, ale vzhledem k tomu, že jsou jednotlivé statusy twittru indexovány googlem tak na rozdíl od facebooku může mít pochlubení se novým článkem na twittru i nějaký ten SEO přínos, chce to ale opravdu mít dobrou URL (20 znakové domény + seo friendly long tail nadpisy textem moc neobalíte), protože zprávy zde jsou celkem omezené.

Interaktivní prvky jsou tu hlavně od toho, aby oživili stránku. U nás zatím není moc možností jak je využít k monetizaci. Nějaké marketingové průzkumy, které by si zaplatili firmy, které dělají statistiky pro své klienty jsou spíše určené pro velké portály, než pro malé blogy. Nevím, že by u nás byla nějaká firma co platí třeba za vyplněný průzkum trhu pro běžné stránky. Pokud by součástí byly i nějaké ty osobnější údaje (email) mohlo by to už být i zajímavé. Ale o tom tento článek není.

Pokud používáte nějaké interaktivní prvky klidně napište do diskuze jak jste s nimi spokojení, jestli by jste je doporučili a nebojte se dát i odkaz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů

 1. Osobně reklamy používám u článků s bulvární či odlehčenou tématikou. Ale ani ne čtvrtina těch kteří si článek přečtou do konce nezahlasují.

  Jako interaktivní prvek bych určitě vyzvedl ikony na linkovací služby (linkuj, jagg popřípadě facebook či twitter). Jeden čas jsem používal plugin pro WP který generoval odkazy na „podobné články“ mělo to poměrně slušný proklik, ani nevím proč jsem to přestal používat (Asi jsem zapomněl na tento plugin při změně themes).

  1. mirecekp: o tom pluginu na podobné články taky uvažuju. Občas mám pocit, že už píšu o jednom a tom samém 🙂

 2. Já osobně využívám více doplňků. Ankety, hodnocení článků a další. Podle mě je například hodnocení článku zbytečné, i přesto jej mám. Mnoho lidí dá co nejhorší hlas jen proto, aby měli dobrý pocit a to i proto, že se jim článek líbil.

  Kvalitu článku bych počítal asi podle počtu přečtení a počtu komentářů, ale to je těžké soudit. Já například každý kvalitní článek okomentuji, někdo třeba ne. 🙂

  Ten důchod mě fakt rozesmál, ale nejvíc ta fotka v tom jeho popisu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.