Řekněte si u placla.cz o příplatek

Pokud pravidelně chodíte na pay per post systém placla.cz, sledovat jestli do systému nepřibyla poptávka na nějaký nový článek, který by stálo za úplatu napsat a publikovat, určitě jste si při odmítání všimli, že přibylo odkaz projevit zájem za vyšší cenu. Konečně se tak můžou projevit skryté blogy, jež čekají na pořádnou nabídku. Prý se jich tam nachází desítky, takže uvidíme.

Zatím jsem na webtrhu nezaznamenal žádné ohlasy i když byla novinka uvedena do provozu už 3.1.2010 s oficiální vyjádřením:

Další splněné přání bude pro blogery. Pokud se blogerovi zdá poptávka tématicky ideální pro jeho blog a chtěl by vyšší cenu za článek, má nově možnost si o ni řící (a inzerent mu nemusí vyhovět). V  detailu blogu v poptávkách po článcích mezi odkazy „projevit zájem“ a „odmítnout“ přibyl nový odkaz „projevit zájem za vyšší cenu“. Po kliknutí na odkaz se v horní části detailu blogu zobrazí formulář pro vložení požadované částky.Tato nová funkce umožní lépe korigovat cenové požadavky mezi blogerem a inzerentem, které se mohou dost rozcházet.

Na první pohled se to může zdát jako opravdu dobrá volba. Věřím, že v systému jsou blogy, které mají nejen dobré ranky, ale i pořádnou návštěvnost. Já osobně mám odzkoušeno, že efektivnost PR článků na blogu se stálou komunitou má velmi dobré výsledky, zvláště pokud se článek netváří jen jako běžná PR reklama, ale jako nabídka inzerenta pro čtenáře blogu obsahující nějaké zvláštní zacházení (sleva, týden zdarma, malý dárek ke službě atd.). Pak nejen dokáže zaujmout (vyšší click rate), ale i přinést odměnu v podobě nových zákazníků (chce to ale dobře cílit). Pay Per Post má prostě velký potenciál je velkým konkurentem pro jakoukoliv jinou formu reklamy, protože za článkem (doporučením) stojí někdo kdo se o komunitu stará.

Máme tu ale i druhý pohled, který teď sice nevypadá jako pravděpodobný, ale ne nemožný. Blogeři si brzo najdou určitý standard, cenu pod kterou nepůjdou. Budou to hlavně ti, kteří mají co nabídnout (komunita, návštěvnost, ranky, kvalitní text). Doteď si cenu určovali jen inzerenti a kdo nesouhlasil měl smůlu. Prostě platilo lepší málo než nic. Nově už do toho vstupuje prvek vyjednávání a ten nemá daleko k odborům. I když představa blogerských odboru na placla je opravdu úsměvná 🙂

Já osobně nový prvek velice vítám. Mám tam oba blogy cn130.com i 404m.com. Dosud mě zaujala jen jedna nabídka, která byla tématická, ale nějak sem si to pak rozmyslel (chtěl jsem to jen vyzkoušet, ale nějak zrovna nebyl čas). Nově už možná zkusím i smlouvat. A kolik by jsem si tak představoval? No záleželo by hlavně na tématické příbuznosti a užitkové hodnoty pro mé čtenáře, podle toho by se odvíjela i cena. Jestliže by jsem měl propagovat slevu na domény v rámci nějaké akce, zřejmě by cena za článek byla jen symbolická (resp. by jsem to napsal i zdarma, čtenáře to bude zajímat). Pokud by to bylo něco jen tématicky příbuzné (účetní software na novou DPH, obrázková galerie pro blogy) cena by se odvíjela zřejmě od počtu přečtení nejlepšího článku za poslední měsíc v Kč  (ne impresí, ty totiž dost ovlivňují diskuze).  Například u cn130.com by to bylo 380 CZK u 404m.com 1260 CZK (samozřejmě bez DPH). Napsaní článku by bylo zdarma. Článek zůstane na blogu dokud jej budu psát, takže celkem slušný benefit, zvláště pokud bude úderný a dobře hledaný nadpis (google zbožnuje nadpisy i WP).

Celkem by bylo zajímavé rozjet na webtrhu nějakou diskuzi jak vypočítat cenu článku. Sice k ničemu, ale mohli by vzniknout zajímavé vzorce 🙂


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.