Společnost Forpsi od 14.11.2011 prodávala domény .cz pod nákupní cenou za 90 CZK. Od podzimu minulého roku dotovala i nejoblíbenější gTLD. Troufám si říct, že díky tomu je největším registrátorem .cz domén v ČR. Momentálně je u ní registrováno 224.431 .cz domén. Na druhém místě je s odstupem více jak 75 tisíc domén Active 24.
Zkoušel jsem nějak dopočítat, kolik tak mohla společnost Forpsi utratit za nově registrované domény, ale tento údaj (počet nových registrací na registrátora), se mi nepodařilo dohledat. Z grafu vývoje domén se to celkem špatně čte, protože spousta lidí si doménu koupilo a převedlo jinam. Díky pravidlům CZ NIC, se na rozdíl od gTLD u změny registrátora neplatí prodlužovací poplatek. Vsadím se, že asi nejsem sám, kdo plánoval život .cz doménám: Koupit u Forpsi, převést k Subreg, prodloužit u Wedos, převést k Subreg 🙂
Jediné z čeho tak můžeme vycházet je graf vývoje .cz domén u registrátorů.
Možná vám tento graf nepřijde nijak extra zajímavý, protože .cz domén přeci jen přibývá. Růst by měli všichni. Nedávno jsem pracoval na jednom grafu, který zpracovával vývoj domén podle registrů ovšem, kdyby všichni začínali na nule od příchodu Wedos. Chtěl jsem zjistit, kolik je pravdy na tom “chvástání” Wedos. Určitě to znáte, vždy to začíná “Jsme nejrychleji rostoucí…”. No posuďte sami:
Musím se pochválit, protože tento graf je jeden z nejzajímavějších, které jsem za poslední dobu udělal. Odráží většinu velkých marketingových akcí, jsou v něm vidět taktiky i zaměření jednotlivých firem. Co se týká Wedos, myslím si, že není moc co komentovat. Btw. v originálním grafu mám naprosto všechny společnosti a jen pár dalších se drží nad nulou.
Ale vraťme se zpět k tématu. Dumpingové ceny Forpsi skutečně fungovaly. I když jsem si myslel, že všichni utíkají pryč nebyla to pravda. Forpsi je, spíše byla, jedinou firmou, která podle uvedených parametrů grafu dokázala držet s Wedos krok. Očekávám, že teď po změně ceny dojde ke stagnaci a pozvolnému pádu. Otázkou je kdo z toho bude těžit. Vzhledem k vývoji na trhu a pravidlům CZ NIC si myslím, že nikdo nebude ochotný jít s cenou pod 100 CZK. Otázkou je kolik je dostatečně lákavé, aby jsem u registrátora doménu registroval. Já jsme škrt, takže alespoň 5 korun, jinak mi to za tu námahu nestojí 🙂
Myslím, že na tom Forpsi ve výsledu vydělalo dost. Jednak vsází na to, že u nich část lidí koupí hosting (což si nemyslím, že je nejlepší řešení, ale dělá do fost lidí) a pak si také myslím, že prvoregistrace za 90 Ok, ale v dalších letech jim to člověk vrátí na prodlouženích… Málo kdo je jako ty (podle me to budou max desitky), že by se “namáhal” s převodem domény jinam, aby to měl o pár korun levnější… Běžné lidi to ani nenapadne a mě to třeba za ten čas nestojí.
Navíc forpsi admin mi asi zatím nejvíce sednul…
Osobně si myslím, že Hexageek je schopen jít s cenou níž, ne-li přímo na 90kč. Stali se teď nejlevnějšími na trhu(byť jen o 1kč rozdíl od medosu), tak uvidíme co se na trhu bude dít sám. Pro mě osobně překvapivé rozhodnutí od Forpsi.
KALI: pokud by se jim to vyplatilo, tak v tom podle mě pokračují. Ale je to škoda, 35 CZK na doméně bylo znát.
Wladass: 1 CZK je nic a na 90 CZK dlouhodobě nepůjdou. To na trhu zvládnou udržet jen ti největší hráči (Active 24, Czechia, Forpsi), kteří doslova “lejou” do reklamy kvanta peněz.
“Koupit u Forpsi, převést k Subreg, prodloužit u Wedos, převést k Subreg :)”
Tohle je bohuzel typicka ceska vlastnost … radeji nekomentovat.
Jan Horak: alespoň jsem se přiznal 🙂
Zajímavá statistika, nevěděl jsem, že je na tom Wedos tak dobře. Přeju jim to. Jenom škoda, že utlumili kvůli tomu business se stavebninami.
to Jan Horák: Naopak, ja bych to okomentoval. Šetřit peníze je špatně? To je ta typická česká vlastnost?
axf … setrit klidne, proc ne .. ale ted si vem ze teda vlastne vyuziva nase rozhrani po celou zivotnost domeny, cimz dava na jevo ze mu vyhovuje. Nicmene aby se rozhrani vyvijelo aby podpora byla kvalitnejsi, to vsechno vyzaduje penize … a ty penize nam dava ? Ne, necha je u Forpsi a Wedos. Pak nastava tedy ta otazka … kdyz setri, proc tam ty domeny nenecha po celou zivnostnost ? A druha otazka … kdyz mu vyhovuje nase rozhrani vic, proc nam nenecha vydelat na jeho rozvoj ? A to je ta ceska vlastnost.
Jen menší dodatek, aby jsem nebyl za škrta. Ten příklad byl spíše ilustrační. Většinou jsem lenivý něco převádět. U Subregu jsem od roku 2010 utratil přes 13K CZK za kredit a jeho rozhraní dělám reklamu kde se dá. Dokud nenajdu lepší (složky, převody jen přes email, většina změn na 2 kliknutí) tak neodejdu.
To Subreg:
Ano, jsou to české vlastnosti, ale tak s tím musíte počítat ve svých plánech. Situace na trhu s doménami není růžová a nevypadá, že by měla být růžovější.
My se snažíme rozhraní neustále vylepšovat a po vás máme asi druhé nejlepší. Nemáme sice všechny koncovky (a ani nechceme), ale to co děláme funguje na 100%. A hlavně netestujeme na zákaznících (víte o čem píšu 🙂 )…
Převody domén e-mailem dělat nechceme a už jsme vysvětlovali proč.
Stejně tak nechceme spekulovat s doménami a motat se kolem spekulantů. Nechceme se plácat ve vysvětlování nějakých afér, které stejně nikdo nevysvětlí :-).
Naprosté většině klientů naše rozhraní vyhovuje a musí dostačovat. Náš hlavní směr je webehosting a servery.
Vědí to i zákazníci, kteří se k nám stěhují. Od všech registrátorů.
Vsak ja s tim pocitam, ale kdyz uz Drago to tak hezky napsal, preci mohu vyjadrit svuj nazor 🙂 Nase plany jsou za hranicemi nasi male republiky, odkud take pochazi dnes uz vetsinovy podil zisku ze subregu 🙂 Ale ze je toto takova typicka ceska vlastnost mi nemuze nikdo vyvratit.
taky jsem se nechal parkrat u forpsi zlakat, ale pohodlnost vetsinou vitezi, tak registruji vetsinou u subregu, neco u wedosu. puvodne jsem byl u ignumu, kde jsem propalil kredit za 200k. ale ignum byl v jednu chvili vyrazne drazsi, takze prevod par set domen za tu namahu stal, i kdyz jsem v tomto konzervativni clovek, ten rozdil byl desitky korun na domene. aktualne mi ale vadi, ze mam domeny u vice spolecnosti – musim hlidat 3 mista plus mi neco z lenosti zustalo u forpsi, takze 4 mista! kazda spolecnost ma jinou politiku expirace domen a generovani mailu, blbe se to sleduje. takze to budu casem konsolidovat. vyrazne u me vede pristupem, sluzbami a rozhranim subreg. naopak napr. kreditni system wedosu je nedoreseny, takze me to stoji cas a nervy. priklad: chci zaplatit na wedosu 2 domeny (110+125 bez dph, tj. 235kc bez dph). vytvorim si zalohovku na tento kredit (vklada se bez dph). mam zaplatit 284.35 s dph, wedos zaokrouhli na 284, zaplatim kredit a ejhle, nemuzu zaplatit obe domeny, koruna schazi 🙂 Jinak to kolecko, jak pise drago by slo takto resit, ale ve finale je to pracne (casto vyuzivam dns registratora) a hlavne je to blbe vuci tomu jehoz system se pak zdarma pouziva. z meho pohledu je nejlepsi vyuzivat jednoho registratora (coz jsem i leta delal – ignum) a platit jemu, i kdyz ma sem tam trochu jinou cenu. mozna existuji nejake pokrocile nastroje na sledovani expirace domen, ale ty neznam. pak by bylo jedno kolik firem clovek pouziva.
poznamka pro draga: super blog, jen obcas spousta gramatickych chyb (by jste = byste, atd.) kazdopadne informacne vzdy zajimave, tak to neber spatne 🙂
Bavíte se tady o “tradičním” českém kolečku, kde se šetří na korunách a kde lidé dělají psí kusy jen pro úsporu na domenách. Naopak tomu pak jste u subreg, kde cena registrace/prodloužení např. koncovek .cz a .eu vč. DPH je na takové výši, že od boku můžu říct, že cenově jsou zhruba v druhé polovině pomyslného żebříčku cen. V tom případě jsem jen obyčejný chlap a nechápu to…