Snížení TTL v zóně .cz

CZ NIC začal postupně snižovat TTL pro .cz domény. Rozhodli se tak na základě studií se snižování TTL v jiných národních zónách. Minulý rok se na celou akci připravil posílením DNS infrastruktury. K prvnímu úpravám došlo 22. února ve 14 hodin. TTL pro .cz zónu bylo sníženo z 5 hodin na 4.

V současné době probíhá vyhodnocování tohoto kroku. Prozatím se zvýšil jen počet dotazů na autoritativní server ohledně neexistujících domén, s čím se počítalo. Pokud vše půjde podle plánu bude postupně sníženo TTL pro .cz zónu na 1 hodinu.

Co je TTL zjednodušeně

TTL (Time to live) je záznam v DNS. Udává dobu, po kterou se má tento záznam ukládat. Jinými slovy, když zadáte ve svém prohlížeči název nějaké domény, kterou jste prozatím nenavštívili, zeptá se váš prohlížeč DNS serveru na informace o ní. Tyto informace obsahují například IP adresu serveru, kde je doména hostována. Zároveň se všechny informace uloží do vašeho počítače a příště už se počítač ptát nemusí (něco jako cache prohlížeče). Jak dlouho mají být uložené se počítač dozví právě z TTL záznamu.

Pokud záznam TTL neexistuje, například u neexistujícíh domén, tak se počítač ptá podle nastavení zóny.

Samozřejmě v reálu je to komplikovanější (viz. článek na wikipedii)

Jak s TTL pracovat

Za ideálních okolností se DNS záznam nemění. Prostě v něm máte adresu webservu, mailserveru atd. Takže TTL může být klidně i týden. Takto dlouhá doba se však nedoporučuje. Představte si například, že vám spadne webhosting a chcete se rychle přestěhovat jinam. Kolik času vám zabere koupit nový webhosting, přesunout tam data a nasměřovat doménu záleží čistě na vás. Za jak dlouho však všichni návštěvníci uvidí obsah z nového webhostingu rozhoduje ale TTL. Pokud tam máte týden, tak někteří návštěvníci mohou takto dlouho vidět starý obsah. Přesná doba záleží většinou na tom jak dlouho drží DNS záznam jejich poskytovatel interentu.

Před plánovanými změnami v DNS se proto většinou s dostatečným předstihem mění záznam TTL na 5 minut.

Pár tipů na konec

Jestli chcete vždy vidět aktuální obsah nastavte si ve vlastnostech vašeho internetového připojení DNS servery Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4). Dost často se totiž stává, že poskytovatelé hostingu zadávají velmi dlouhé TTL a Google DNS tohle ignorují.

d


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů

  1. Tento postup používam na všetkých počítačoch, pripojených na Slovensku do internetu cez DSL telekomu. Ten si totiž nastavuje pri zle zadanej adrese zobrazovanie stránky svojho vyhľadávača Zoznam.sk. Nastavením DNS Googlu to zruším a navyše ma netrápia výpadky ich DNS alebo iné problémy na infraštruktúre.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.