Co se událo na českém hostingovém trhu v únoru 2019

Co přinesl únor ve světě hostingových služeb? Další přidali PHP 7.3, Váš hosting se pustil do psaní návodů a celkem jim to jde a Wedos bojuje za naší svobodu.

Active 24

Active 24 nasadili PHP 7.3.

Blueboard

Blueboard přidal dvoufaktorové ověření. K heslu můžete použít ještě SMS. Možná se to zdá jako maličkost, ale existuje skupina lidí, kteří po službě 2FA vyžadují, jinak jí nepoužívají.

eBola

Ebola nasadili PHP 7.3.

Forpsi

U Forpsi opět propagovali nTLD v akci. Tentokrát .online (99 CZK) a .store (119 CZK). Registrace je opravdu za super cenu, ale nTLD jsou pro český trh zatím moc drahé na prodloužení. U Forpsi je mají za 800 CZK a 1150 CZK. Na druhou stranu CZ.NIC může překvapit dalším zdražením a pak za „drahé“ nTLD budeme ještě rádi 🙂

Jinak nTLD v akci za tyto peníze jsou super na jednorázový projekt.

Ignum

Ignum vylepšili administraci svého projektu domena.cz. Ten v reálném čase hledá volné domény na různých TLD. Má být rychlejší a lépe použitelný na mobilních telefonech. Přiznám se, že mě se tohle moc nelíbí. Radši mám když zadám řetězec a dám enter.

Stable

Stable vydali článek k nejdelšímu výpadku, který je kdy postihl. 31.1.2019 se jim rozbilo diskové pole a přestaly fungovat služby zhruba 24% zákazníků. Než nahodili data na nové diskové pole trvalo jim to zhruba 4 hodiny. No nejsou první ani poslední, kdo měl takto velký výpadek. Rozhodně oceňuji detailní  a upřimný článek, který vše popisuje. Tak snad máte na pár let vybráno 🙂

Stable vydali návod Obnova WordPressu ze zálohy – Endora. Bohužel je pro BFU hodně komplikovaný. Většina hostingových společností zapomíná, že když nabízí instalace CMS na jedno kliknutí, tak musí k WordPress psát i opravdu primitivní návody. Ostatně je to znát i v tom návodě. Autor například upozorňuje, že název databáze najde uživatel ve wp-config.php, ale už tam není jak se k němu dostat. Hodily by se i proklikávací odkazy, například na phpMyAdmin atd. Možná by nakonec bylo jednoduší začít používat plugin pro zálohování. Ale ať jen nehatuju. Každý návod dobrý.

Subreg

Subreg do svých anycast DNS přidali další ccTLD .ss. Schválně kolik z vás ví kterému státu náleží? Pokud nevíte, tak jsem o .ss nedávno psal na 404M.

Váš Hosting

Váš Hosting připravil na svých stránkách jednoduchý návod jak zprovoznit na VPS s root přístupem vlastní VPN. Velice názorný, spousta screenshotů a bez zbytečné omáčky. Odborných návodů na internetu není nikdy dost. Jen tak dál.

Další vydaný návod je Jak na migrace? a je pěkně dlouhý. Obsahuje vše od převodu dat přes FPT/SSH, přes databáze až po emaily.

VSHosting

VSHosting vydal na svém blogu shrnutí únorových novinek. Zajímavá mi přišla statistika, že zákazníci VSHosting Cloudu využívají už 600 procesorů a 3 TB RAM.

Wedos

Wedos se pochlubil, že ustál útok 37 Gbps, který směřoval na VPS jednoho z jejich zákazníků. Běžně útoky na VPS filtrují do 5 Gbps. V tomto případě asi něco testovali. Ale jo na těch grafech to vypadá hezky.

Wedos představil svou Olejovou vanu 4.3, která je horkým kandidátem pro jejich olejové datacentrum. No spíše nás nechal nahlédnout a zopakoval jak super je olejové chlazení.

19.2.2019 vydal Wedos na svém blogu článek Chcete zničit konkurenci? České zákony jsou tu pro vás! v něm upozorňuje na nový paragraf 7b, v kterém získala policie pravomoc vyzvat webhosting k vypnutí webu. Celé problematice jsem se věnoval i na 404M (Policie dostala pravomoc vypnout váš web až na 90 dní). Šíření článku na sociálních sítích jsem sledoval celkem bedlivě a mám pocit že se to zastavilo u Živě. Wedos pak napsal ještě další 3 články, kde problematiku rozebírá více dopodrobna. Osobně se mi líbil poslední Pomáhat a chránit? Vypneme vám web. Značka: Spěchá, kde je seznam všech paragrafů podle kterých může soud anebo státní zástupce žádat o vypnutí webu, jak to probíhá a reálné využívání v praxi.

Poté co se provalilo že pro kontroverzní zákon hlasovala i Pirátská strana, která pak celkem zmateně mlžila (zákon je menší zlo než ten předchozí) až se do toho zamotala (možná jsme nevěděli pro co hlasujeme), si jí teď dobírají lidé i na sociálních sítích. Je zajímavé že za celou dobu k tématu nevydala oficiální stanovisko a na dotazy na sociálních sítích už neodpovídá. Na druhou stranu alespoň to řeší, reakce od dalších politiků jsem nezaznamenal ani jednu.

V každém případě palec nahoru pro Wedos že nám tu zahraňuje svobodu.

Tweet měsíce

Tweet měsíce dávám Forpsi za jejich připomenutí dne, kdy Československo bylo připojeno k internetu. Tento den bychom měli oslavovat o dost více. Připomenout si bezpečnostní hrozby, více vzdělávat BFU a podepsat nějakou petici za síťovou neutralitu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.