Past na nedočkavé BFU

Nedávno mi někdo poslal pár odkazů na MFA stránky, aby jsem je posoudil jestli to není proti pravidlům. Většinou na takovéto výzvy nereaguju, pokud zasilatel zároveň není vlastníkem stránek. Tentokrát mě to ale zaujalo. Celý koncept MFA by jsem pojmenoval jako past na BFU.

Základní princip byl v tom, že na stránce ačkoliv bylo poměrně hodně textu tak bylo i šílené pozadí, které se pohybovalo a do značné míry znemožňovalo čtení textu, který byl navíc comics sans a velice malý. Upřimně neznat zoomovaní tak by jsem si fakt nic nepřečetl. Celý koncept připomínal klasický blogíísek nějaké holčiny na blog.cz. Zajímavé ale bylo, že adsense reklama byla poměrně jasně čitelná (bílé pozadí, klasický formát, zvětšené písmo). Zůstat na dané stránce bylo o epileptický záchvat, navíc reklama přesně odpovídala na otázku přes kterou se BFU ze seznamu na stránku dostal. Prostě jen kliknou. Celkem by mě zajímala míra prokliku. Po prostudování zdrojového kódu mi bylo jasné, že se jedná o MFA. Vhodně volené fráze, dostatek textu i link farma v sidebaru.

Otázky a sopvědi:

  • Je to proti pravidlům adsense? ANO a několika.
  • Dostane za to majitel ban? Časem možná..

Nejsem zrovna příznivcem tohoto druhu “ojeb****í” jak BFU tak inzerentů, na druhou stranu ale skládám hold, že to někdo vymyslel/zneužil 🙂

Když už jsme u toho existuje i více možností jak donutit uživatele kliknout na reklamu, některé se úspěšně používají v kombinaci s affiliate.

Kdo čeká ten kliká

Stránka je upravená tak, aby se zobrazila nahoře reklama a zbytek obsahu až po načtení všeho obsahu, včetně obrázků. Jako důvod je často uvedeno pohodlné čtení, nebo že by se mohl rozhodit design. Návštěvník čeká 5 – 10 vteřin. Někteří čekají. Jiní se nudí a klikají. Často se to využívá v kombinaci s náročným ale hezkých flashem 🙂

Magnetický kurzor

Za kurzorem běhá nějaká postavička a když k němu doběhne tak se ho snaží odtáhnout k reklamě. První verzi jsem viděl s reklamou na nářadí, kdy se kurzor změnil v magnet a když ho člověk nechal chvilku bez dozoru tak se magnet nenápadně začal přibližovat k reklamnímu banneru. Věřte tomu, že existují lidi, kteří pak na tuto reklamu jsou schopní upozorňovat i své známé třeba přes email nebo ICQ.

Tajné tlačítko

Na stránce je nějaké oblečená modelka. Pod obrázkem je text, že když klikneš na správný odkaz tak jí uvidíš svlečenou. Samozřejmě všude je PPC reklama. CR přes 100% nebyl nic neobvyklého. Adsense tento druh podvodu banuje už několik let. Nedávno jsem viděl podobné MFA postavené na našem oblíbeném politikovi 🙂

Existuje nepřeberné množství nápadů jak upozornit na reklamu. Některé jsou legální, jiné polo-legální záleží podle systému. Ne vždy jako v úvodním případě je za úkol poškodit inzerenta (viz. příklad magnetický kurzor). Každý se snažím svým způsobem tak trochu obelhat návštěvníka. Různé optimalizace za zvýšení CR jsou postavené na začleňování reklamy do designu stránek, nebo naopak jejich extrémní zvýrazněním. U minisites je například běžné dát celý jeden sloupec jen pro adsense. Vypadá tak jako součást stránky nebo výpis aktuálních inzerátů. Když se nad tím zamyslíte tak naše největší portály často zajdou až k flash popup oknům a ty už jsou hodně nepříjemné.

Pokud děláte MFA jen pro peníze tak je jen na Vás jak daleko zajdete. Jestliže ale děláte projekty také pro lidi, tak je důležité si uvědomit, že za návštěvníky máte také zodpovědnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů

  1. docela by mě zajímalo, proč to komplikovat se složitým pozadím, divným písmem, dlouhým načítání, speciálním kurzorem atd.?

    vždyť CTR 60% – 70% u adsense dosáhnu na template s bílým pozadím, normálním čitelným textem, neskrytým menu někde dole atd. (naopak musí v součastnosti CTR snižovat a upravovat stránky) – přitom výslovně neporuším žádné pravidlo

    dělá to zbytečně komplikovaně, navíc to CTR kterého musí dosahovat, není výhodou – dostane ban jen za něj (a navíc na sebe upozorní a na jeho praktiky se přijde)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.