Design reklamních ploch a jejich vliv

Reklamní plochy používá velká většina developerů stránek všeho zaměření jako samozřejmost. Přitom i malá změna jejich pozice nebo vzhledu má výrazný vliv na efektivitu reklamy jako takové. Jednoduše řečeno optimalizace stránky vzhledem k reklamě a obráceně se projeví na zisku ať už používáte PPC, affiliate anebo přímí prodej reklamních ploch.

Formát reklamy

Mezi nejoblíbenější reklamní plochy patří 468×60 jedná se klasický banner. Vzhledem k velkému rozšíření tohoto formátu můžete předpokládat, že se reklama o těchto rozměrech bude snadněji prodávat než třeba half banner (234×60), protože i zájemce o reklamu, který shodou okolností narazí na vaší nabídku může mít jeden po ruce.

Je tedy dobré zjistit si po čem je poptávka a podle toho uvažovat o koncepci, při vkládání reklamy.

Umístění reklamy

O pozicích reklamních ploch toho bylo napsáno už hodně a tak jistě víte, že nejcennější místa jsou například ty nad textovou částí článku. Dále kolem článku, zvláště nalevo od něj (čteme zleva doprava). Dostat, ale tohle vše do praxe nemusí být zrovna jednoduché. Jednak každý prvek na stránce může ovlivnit hodnotu jednotlivých částí a také je nutné rozlišovat o jaký druh návštěvníka se jedna.

Náhodný návštěvník z vyhledávače. Web nezná neví jaké je rozmístění prvků. Často hledá odpověď na nějakou otázku. Ví že si zřejmě bude muset prostudovat článek a přitom si není jistý jestli se tady odpověď skrývá. Adsense mu vtipně podstrčí přesně odpověď do reklamy. Tady je otázkou jestli chcete návštěvníka přesvědčit, aby se vrátil, anebo se smíříte s tím, že za pár eurocentů odejde. Pokud berete placenou alternativu, tak ideální bude reklamu zašroubovat do vzhledu stránky. Pokud si jí návštěvník splete s odkazem, anebo s konečným řešením (třeba si chtěl něco objednávat a hledal reference) tak jasně vítězí podobný nebo stejný design reklamy jako má stránka. Klasickým příkladem jsou MFAčka.

Stálí návštěvník hladový po novinkách. Tento druh návštěvníka hledá novinky pravidelně. Zná rozmístění reklamních ploch. Nějaká reklama ho jen tak nezaujme. Chce si přečíst nový článek. Jestliže jej najde dá se do čtení. Po jeho přečtení se podívá na diskuzi a třeba i něčím přispěje. Tady sloupce nejsou moc platné a lepší je prostor nad článkem a mezi článkem a diskuzí. Zaujmout takového návštěvníka je celkem obtížné. Například na 404m.com jsem vyzkoušel design reklamního bloku jež zapadne, který jasně uhodí do očí, pak kombinovaný (měnili se 4 designy) a nakonec jsem vypnul textovou reklamu a nechal zobrazovat jen bannery. Tak schválně který myslíte, že byl nejúspěšnější? První verze se držela pod hranicí 0,5% (záleželo na druhu článku), druhá verze byla někde po 0,1%, měnící se design hopsal někde mezi 0,1 – 0,2% a posledně zmiňovaný tedy grafická reklama se právě teď testuje (nemám ještě data za celý měsíc), ale vypadá to na něco mezi 0,5 – 1%. Bouhžel kliky cena za klik se tady moc neprojevuje. Na druhou stranu se pak dobře argumentuje u prodeje takové reklamní plochy, že v průměru za měsíc na ní třeba klikne 100 – 150 lidí.

Takže si to chce opravdu pohrát. Poznat co vlastně návštěvníci chtějí a co si od toho slibují. Hlavně testujte a testujte. Nenechte si ukolébat, že to je dobré. Pokud potřebujte grafickou reklamu, třeba pro affiliate tak si jí udělejte. Poměrně jednoduše se dají udělat bannery například pomocí programu Gimp 2. Jestliže máte vymyšlený text tak za 5 minut je banner hotový.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů

 1. V oblíbenosti 468×60 s tebou nesouhlasím. Je to neznámější formát to ano, v různých free šablonách a tak je nejčasteji použit jako reklamní ploch, ale je to nejhorší reklamní formát co se dá na stránce použít.

  1. Návštěvníci většinou vědí že tenhle rozměr je reklama a podvědomě ho ignorují
  2. AdBlocky mají tohle rozlišení obrázků a flashe dané do konfigurace jako první
  3. CRT na téhle ploše je opravdu mizerný
  4. Velké reklamky, minimálně v čechách tenhle banner skoro nepoužívají.

  Dobré a použitelné reklamní plochy jsou:
  760×100 (resp. 745×100 nebo 728×90), ideálně když v 760×100 zobrazuješ i ty menší.

  250×250 nebo 300×300, kde můžeš zobrazovat 300×250

  hodně žáděné jsou i 120×600, méně už 160×600

  Ohledně rozložení reklam strašně moc záleží na webu, jeho obsahu a pohybu návštěvníka po stránkách a obsahu. Tohle chce ale už jistou zkušenost s konkrétním obsahem a fungováním návštěvníků na stránkách. Dobré je na to použít třeba http://www.crazyegg.com/, které měří a opticky ukáže co na které stránce lidi dělají.

 2. Zajímavý článek. Zatím nemám dostatečnou návštěvnost pro reklamu, ale před přečtením mi bylo jasné, že chci reklamu pouze mezi příspěvek a diskusi, eventuálně na konec stránky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.