Rozhovor: Karel Dytrych – Zhruba 90% serverů instalujeme s naší aplikací VPS Centrum a jenom 10% s čistou instalací linuxu.

Společnost Váš Hosting s.r.o. je známá hlavně díky své administraci VPS Centrum, díky které si můžete spravovat vlastní virtuální server velice jednoduše. Už od začátku vsadili na maximální automatizaci a správu hardware přenechali jiným. Díky tomu se mohou plně věnovat svým zákazníkům a připravit jim řešení na míru. Něco se zákulisí nám v rozhovoru prozradil Karel Dytrych.

Začneme klasickou otázkou – Řekněte nám něco o sobě a jak jste se dostal k hostingovým službám?

Na úplném začátku byla prostá zvědavost. Dělal jsem weby pro klienty a ty někde museli běžet. Prvních pár webů jsem samozřejmě umístil na nějaký existující hosting, ale obratem jsem se začal zajímat o Linux a webservery. Čistě ze zvědavosti.

Pak jsem objevil webmin a začal jsem si s tím dost hrát… Díky webminu jsem pochopil nějaké souvislosti a šel jsem více do hloubky. V podstatě hned jsem si řekl, že správa serveru by měla být mnohem pohodlnější pro člověka a ještě přívětivější pro server.

Tyhle plány jsem ale nechal někde hluboko mezi nápady. V tu dobu jsem šel dělat jen jednoduché zákaznické centrum a jednoduchý bezpečný hosting, kde bylo jen pár základních služeb.

Teď nám ještě představte Váš Hosting.

Hosting jako takový jsem spustil koncem roku 2006. Šlo o klasický běžný LAMP… s přívětivou administrací. Nejzajímavější na něm možná bylo to, že už tenkrát jsme všechny domény automaticky konfigurovali i pro HTTPS (s naším vygenerovaným SSL). I když to nikdo nepoptával a nebylo to vůbec trendy…

Zásadní pro nás byl rok 2008. Celý ten rok jsme byli s kolegou Lubošem v Norsku, a celou tu dobu jsme vymýšleli koncepci pro naše VPS. Hledali jsme čím se odlišit a na co  se specializovat. Dobře zkonfigurované virtuální servery s administrací kterou každý pochopí, která neohne server, která umožní automatické aktualizace se nám zdálo jako dobrá cesta. Nápadu jsme věřili, takže jsem v roce 2010 založil s.r.o. Nakoupili se servery,  ale hlavně jsme udělali naše VPS Centrum.

Na začátku roku 2017 jsme přestěhovali kanceláře do Prahy hned vedle Národního Muzea.

Dnes jsme ve firmě na plný úvazek 3. Celkově se o Váš Hosting pravidelně stará 7 lidí. To může leckoho zarazit, ale máme automatizované co se dá. Navíc péči o hardware outsourcujeme z datacentra. Jsou to typicky výměny disků, instalace nových serverů. Nemyslím si, že je důležité abychom na tohle měli interní lidi.

Mimo klasických webhostingových balíčků lišících se prostorem na disku, jsem si všiml i tarif WordPress. Mimo to že se postaráte o instalaci a aktualizace, je nějak webhosting optimalizován pro chod WordPress?

Popravdě WordPress hosting jsme spustili teprve nedávno. Máme trochu optimalizovaný config webserveru. S tím nám pomáhal jeden náš klient Softmedia. Také je pro zákazníky pohodlné, že nemusí řešit instalaci. Pošleme jim jen odkaz na nainstalovanou administraci wordpressu. Takže ani nemusí vědět co je to databáze atd.

Dále máme rozpracované nějaké věci jako slevy u partnerů na šablony atd.

Jedeme taky na WordCamp v Praze, který se bude konat 24.2, abychom načerpali inspiraci a know-how, jak to wordpressákům co nejvíce vylepšit. 🙂

A teď otázka na tělo. Kolik toho WordPress hosting utáhne? Mátě nějakého rekordmana? 🙂

Rekordman u hostingu mě teď napadá asi jen Blog Freela. Tam když se rozešle newsletter a zároveň pár influencerů nasdílí rozhovor, tak to umí udělat pěknou špičku. 🙂

Přejdeme k VPS. Nabízíte jak holá VPS s root přístupem tak i managed řešení s předinstalovaným OS, webserverem, PHP a databází. O která je větší zájem? Přijde Vám že jsme lenivější a dáváme přednost VMS anebo přibývá lidí co si vše chtějí dělat na míru?

My jsme zkombinovali VPS a VMS. Ze všeho jsme vzali to nejlepší a snažili se vytvořit co nejpřívětivější službu pro lidi. K serveru dostanete root přístup, ale máte v ceně i správu naším adminem. To by mělo zaručit pohodlí a spokojenost každému. Nechtěli jsme totiž nikdy řešit nějakou přetahovanou jestli si server rozbil klient sám, jestli si platí nebo neplatí správu atd.

Jinak je na každém, jak bude k serveru přistupovat jestli přes příkazovou řádku, ISP config nebo přes naše VPS Centrum. Zhruba 90% serverů instalujeme právě s naší aplikací a jenom 10% s čistou instalací linuxu. Výjimečně máme instalace i s ISP configem.

Zaujalo mě že u managed řešení nenabízíte jen klasická „krabičková“ řešení, ale zákazníkovi uděláte VMS na míru. Co všechno zvládnete?

Za těch 10 let už máme celou řadu zkušeností. Větší aplikace a systémy si žádají individuální přístup.

Často nás poptá nějaký e-shop, který zaměstnává 3-4 vývojáře… a my pro ně zřídíme vývojový server, ostrý server, VPN, řešení pro e-mailing, deployment aplikací, monitoring atd. Při té příležitosti děláme třeba i společné workshopy. Velký zájem je hlavně o práci s Gitlabem.

Také často instalujeme celou škálu různých databází… Od Elasticsearche po Oracle.

Samostatnou kapitolou jsou pak aplikace, které vyžadují robustní architekturu a vysokou dostupnost. To je třeba zase Freelo. Pro jeho běh je potřeba několik databází Postgresql, Elasticsearch, Redis s replikacemi. Dále aplikační servery, několik SMTP serverů, server na zpracování logů atd.

Na webu máme letmý přehled technologií o které se klientům běžně staráme.

Na sociálních profilech Váš Hosting jste hodně často zmiňovali administraci VPS Centrum. Můžete nám o ní prozradit víc?

To je takový náš firemní klenot, na tom jsme v podstatě firmu založili.

Administrace umožňuje snadno spravovat domény a nejtypičtější služby. Důležité je, že nijak nenarušuje server a není přeplácaná. Neobsahuje klikátko na úplně všechno, jako třeba Cpanel, ale jen na ty nejdůležitější věci, které potřebuje každý.

Také nevylučuje to, že může zkušenější administrátor dělat změny přes příkazovou řádku. To třeba v jiných systémech způsobí nějakou chybu, nebo je změna administrátora časem zahozená.

Jinak umožňuje celou řadu pohodlných věcí. Jedním kliknutím nainstaluje WordPress, aktivuje Let´s Encrypt, DKIM pro e-mailing (včetně propsání do DNS), přepne verzi PHP na doméně a spousty dalších věcí.

Server s VPS Centrem je také od základu zabezpečený a automaticky se aktualizuje. Sám upozorní na to, že pravděpodobně rozesílá spam, že mu dochází místo na disku nebo že by ocenil trochu víc RAM. Uvidíme co nás ještě napadne.

Hned po instalaci má každý v našem VPS centru dostupné celou řadu nástrojů, jako webmail Roundcube, webftp, Adminer, monitoring Munin atd.

Každému, kdo nemá moc zkušeností s VPS doporučuji si náš server zdarma vyzkoušet. 🙂

Na co se mohou vaši zákazníci těšit v roce 2018?

Nemáme naplánovaný úplně celý rok, ale určitě chceme dál pracovat na pohodlí a bezpečnosti. Takže třeba vyplnit resty jako QR platba. Zvažujeme 2 faktorový login, platby kryptoměnami atd.

Vždy je co vylepšovat, také budeme sledovat nástěnku nápadů, kterou jsme nedávno spustili abychom lidem plnili jejich přání. 🙂


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře

  1. Váš Hosting jsem vůbec neznal. Administrace vypadá fakt úžasně je vidět že si s tím kluci fakt vyhráli. Podobných rozhovorů bys měl dělat víc.

  2. Díky za článek, myslel jsem že to je další one man show, co se rozsype jakmile nastanou problémy. Až mi doběhne VPS u stávajícího provozovatele, kde nejsem moc spokojený, tak zkusím otestovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.