Smazané .cz domény

Věděli jste, že za posledních dvanáct měsíců bylo z registru CZ NIC smazáno 104 863 domén? To je v průměru něco málo přes 287 domén denně. Podle statistik se takovéhoto osudu dočká až 42% všech domén, které se dostanou do stavu expirace. Zbylých 58% si majitelé prodlouží teprve, když je upozorní jejich registrátor anebo dostanou varovnou zprávu od správce domény.

Mnoho lidí si myslí, že většina ze smazaných domén končí v rukou spekulantů, což je všeobecný omyl. Domaineři si vybírají jen ty nejlepší kousky, kterých je maximálně pár desítek za měsíc. Velká část domén končí v propadlišti dějin, protože pro ně majitelé nemají využití. Některé projekty skončily, jiné ani pořádně nikdy nezačaly. Není se tak čemu divit, že se použitelné kousky stále dají registrovat.

Podle odhadů několika zkušených lidí, kteří se ve světě obchodování s doménami pohybují, je český trh stále příliš malý. Je tu pořád dostatek prostoru. Zajímavé to prý bude v momentě, kdy počet registrovaných domén dosáhne 1,5 až 2 milionů. V současné době je přitom registrováno pouze něco přes 923 tisíc domén. Tehdy začne být těsno a nákup domén se stane běžnou záležitostí při tvorbě internetové prezentace.

Vraťme se zpět k mazaným doménám. Jak už jsem zmínil, každý den se jich smaže zhruba 287. Pokud chcete, aby vám nic neuteklo musíte sledovat pravidelné seznamy různých registrátorů. Možná vás napadlo, proč ne jen jednoho. CZ NIC totiž, na rozdíl od všeobecně zavedené praxe, neumožňuje vstup do zóny. Nikdo tedy neví co vlastně bylo registrováno a bude se mazat. Registrátoři tak musí spoléhat na své vlastní seznamy.

Do budoucna se tak zřejmě dočkáme služeb, které budou pravidelně kontrolovat nejen seznamy expirovaných domén jednotlivých registrátorů, ale i katalogy, vyhledávače, různé služby jako alexa rank anebo servery webhostingových společností. Myslíte si že přeháním? Schválně koukněte na nabídku seznamu volných domén na kvasnickajan.cz/VolneDomeny. Co jsem se nenápadně poptával, už má několik stálých odběratelů. V budoucnu budou pro takovéto seznamy sbírat a vyhodnocovat data celé týmy lidí.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.