Wedos – Pozdrav z Hluboké nad Vltavou

Celkem mě překvapilo jaký negativní ohlas sklidila nejnovější propagační akce Wedos Pozdrav z Hluboké nad Vltavou. V krátkosti se jedná o rozeslání reklamního letáku, který vypadá jako pohlednice do všech schránek držitelů .cz domén. Akce probíhala údajně ve spolupráci s CZ NIC (viz. debata na webtrhu, popřípadě screenshot). Kampaň byla údajně tak přesvědčivá, že Česká pošta občas vracela orazítkované „pohlednice“ v domnění, že jsou skutečné.

Leták

Na jedné straně letáku je zámek Hluboká nad Vltavou. Na druhé klasický rub pohlednice. Pravá strana je celkem povedená. Adresátem je Budoucí zákazník Wedos.cz, bydlící v Každé ulici a Každém městě. Celkem pohoda. Na levé straně ale mohli zapracovat rozhodně víc.

Věta „Krásný pozdrav z Hluboké pro celou rodinu zasílá Wedos.cz a .cz domény.“ rozhodně neurazí. Ovšem pod tím je „PS: Pozdravujte dědečka. Příště to moderní datacentrum musí vidět i on.“ Podle mě zbytečně matoucí. Místo toho se mohli i nadále držet pohlednicového tématu. Například: „PS: Je tu krásně. Prohlídka nejmodernějšího datacentra v ČR stála za to.“

Pod textem pak následuje klasický leták s nabídkou služeb ala Wedos. Za zmínku určitě stojí slevový kód POZDRAV2012 na 33% slevu.

Tak kde je problém?

Osobně by mě nenapadlo, že by tento leták mohl způsobit jiný rozruch než debatu nad provedením reklamní kampaně. Ovšem po přečtení článku Wedos kopl do vosího hnízda aneb Jak bolí, když se řeknou ceny nahlas od Jiřího „Atsora“ Rosteckého, jsem nevěřícně kroutil hlavou na co dnes lidi nepřijdou. Všechno očividně začalo na Webtrhu, kde se lidé pohoršovali, že tato reklamní akce povede k tomu, aby se zákazníci ptali provozovatelů svých webových prezentací (webmástrů, administrátorů atd.) proč platí za jejich služby tolik kolik platí a jestli by to u Wedos nebylo levnější.

No kde začít. Každý provozovatel služby by měl být schopný vysvětlit zákazníkovy za co a proč platí. Vím, že je jednodušší vše zahrnout do jednoho balíčku a ten vystavit na faktuře. Jenomže ke každé dlouhodobě poskytované službě by měla být i smlouva, kterou obě strany podepíší. V ní by pak mělo být uvedeno například, že správce webu vybere nejvhodnější službu, která bude pro provoz stránek nejlepší a zároveň nejvýhodnější pro klienta. Dále všechny další služby o co se bude starat a zajišťovat. Zároveň tam také budou povinnosti klienta a případné penalizace pokud nebude platit. Ona A4ková příloha ke smlouvě s výpisem všeho o co se musíte starat je dostatečným argumentem, proč dostáváte takové peníze. Jen namátkou: zajištění nepřetržitého provozu internetové prezentace, dohlédnutí na aktualizaci potřebného software, průběžná kontrola zabezpečení webu, pravidelné zálohování databáze, nastavení a kontrola DNS, vyřizování administrace spojené s aktualizací a provozem doménového jména u CZ NIC a spousta dalších úkolů. Tohle nejsou vymyšlené položky navíc. Jen správně pojmenované úkony, které děláme automaticky. Stačí každou pro nás „maličkost“ pojmenovat a dát do smlouvy.

Další věc je komunikace s klientem samotným. Vyslechnete si jej. Řeknete, že Wedos znáte (kdo by jej taky díky všudypřítomné reklamě neznal) a teď je na vás jak zareagujete. Můžete klidně říct pravdu anebo milosrdnou lež. Je to jen na vás. Argumentů určitě najdete dostatek. Rychlost webů, individuální přístup technické podpory (máte přímé číslo na technika), specifické nastavení webů, anebo dražší softwarové provedené. Za kvalitu se dnes přece platí. Prostě mi neříkejte, že nedokážete BFU uargumentovat? Vy jste tu odborník a víte moc dobře proč děláte to co děláte a za kolik to děláte.

A ještě jedna zajímavost, která byla na webtrhu zmíněna v diskuzi. Když vám přeci jen klient odejde, je dobré místo sledování jeho utrpení a opakování si „Já mu to říkal“ nabídnout pomoc a vzít jej zpět pod svá křídla. Když jde o peníze měli by negativní emoce jít rozhodně stranou.


Poznámka pod čarou: Wedos se dopustil celkem slušného Faux pas s prohlášením: „… Hned víte,že nejcennější známka není Modrý mauricius,ale Modrý WEDOS :-)“ Ve skutečnosti se ta známka jmenuje Modrý mauritius (na české wikipedii to mají taky blbě) a je v ceně až na čtvrtém místě (hodnota se dnes odhaduje na 24M CZK).

Nejdražší je Z-grill (známka USA z roku 1868), která se vydražila v roce 1998 za v přepočtu 18,7M CZK. Dnes se její hodnota odhaduje na 60M CZK. Existují jí pouze 2 kusy. Aby jí získal Bill Gross do své sbírky známek 19. století vyměnil jí za aršík 4 známek převrácené Jenny, čímž se stala nejdražší známkou vůbec. Mimochodem převrácena Jenny je šestou nejdražší známkou na světě.

Druhá nejdražší je Tříšilinková žluta (švédská známka z roku 1855) a třetí Misionářská Havaj (Havaj 1851).


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů

 1. Díky za odkaz Drago, jen prosím o opravu mého jména, jsem se „s“, máš to i v doméně 😉 Samotného mě to vcelku zaujalo. Přiznám se, že Wedos a jeho reklamní kampaně sleduji a někdy se docela bavím. Po přečtení diskuze Michala Kubíčka s Wedosem na Webtrhu jsem se rozhodl napsat vlastní článek, kde – pravda – jen svými slovy popisuji webtržnickou diskuzi. Přivedlo mě to ale na myšlenku, jestli i za tímto nebyl skrytý účel, a to právě poškládlení webmasterů. Proč by jinak Wedos dělal podobnou kampaň, jen z čirého přátelství? Možné to je, ale wedosáci jsou přeci jen fikaní a věřím, že za tím bylo více. Obě strany mohou argumentovat a nám to může být jedno (mně ty pohledy nic nevzaly, ani mi nedošel), ale je zajímavé to sledovat…

  PS: Asi to nebylo jen pro stávající zákazníky, na známou dnes vypadl pohled z novin, které si koupila v trafice.

  1. Jiří Rostecký: za to jméno se omlouvám, napraveno. Mě třeba ten pohled nedošel vůbec 😀

 2. V pohodě, stane se. Co si budeme nalhávat, já když chci napsat tvoje jméno, musím taky pohledat 😀 A názor by mi asi taky nedošel, protože sám pro nikoho weby včetně webhostingů nezajišťuji (nejsem „webmaster“ v tomto slova smyslu), takže nemám zkušenosti. Ale zaujalo mě to…

 3. Podle mě ty adresy generují nějak náhodně. Určitě to není jenom pro zákazníky Wedos nebo NIC. Naši sousedé nemají internet a dostali to taky. Já jsem to dostal na adresu „přechodného bydliště“, kterou nikdy nikde neuvádím a na trvalé bydliště mi to nepřišlo.

  K té kampani: Mě se celkem líbí jak to Wedos dělá. Ne jen ty pohlednice, ale všechno. Je to něco nového na co prostě nejsme zvyklí a proto je kolem toho tolik povyku. A když je o Wedosu mluví, tak to je pro ně jenom dobře.

 4. K té známce – není to tak, že se to překládá? Protože Mauritius (česky správně Mauricius) je ostrovní stát. Nemyslím si, že by se jednalo o nějakou velkou chybu. Ale nejsem filatelista, no 🙂

 5. Dobrý den,

  nás ohlas na pohled také překvapil. Zajímavé a smějeme se tomu. Je to dobrá reklama. Mluví se o tom a to je k nezaplacení 🙂

  To Petr – trička předáváme externí firmě po skončení zkušební doby a následně to rozesílají. Slíbili do 30 dní poté.

  To Jiří Rostecký – záměr poškodit webmastery to nebyl. To by nás nenapadlo. Vysvětlení toho jak by měl webmaster fungovat jsme dali na webtrhu a nemá cenu to opakovat. Zájem o pohled nás překvapil.

  To Pavel – byl to leták do všech schránek v celé ČR kromě samot a Prahy. Doručení tedy není na konkrétní adresy a není 100%. Vždyť nám to i pošta vrací zpět (sice nechápeme jak to dokáže 🙂 ).
  Přesně tak to bereme i my – když se o nás mluví, tak jedině dobře.

  Děkujeme za článek a za reakce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.