Co se událo na českém hostingovém trhu v listopadu 2020

Pravidelnou měsíční rubriku Co se událo na českém hostingovém trhu píšu už od února 2015. Jedná se o přehled založený na sesbíraných informací převážně z Twitter (konkrétně seznam České Hostingy od @DoménovéhoRobota). Cílem není pokrýt a okomentovat všechno a už vůbec ne být aktuální. Jsou to takové mé poznámky k tomu, co hostingy píšou na svých sociálních sítích a co se mi líbí/nelíbí a proč to dané téma hostingy asi propagují. Pokud hledáte něco aktuálnějšího anebo jiný pohled na tuto tématiku, tak doporučuji Hosting news od Wladasse.

Ale teď už k novinkám a zajímavostem. Tématem listopadu byl příchod ostré verze PHP 8.0 a Black Friday. Nasazování PHP 8.0 u největších poskytovatelů sdíleného hostingu jsem pokryl v článku Ultimátní test webhostingů – Který sdílený hosting nabízí PHP 8.0.

Active 24

Active 24 oznámili jako druzí nasazení stable verze PHP 8.0 (26.11.2020 18:35), nicméně na mém webhostingu u Active 24 jsem jí v administraci ani po týdnu neviděl.

BlueBoard

BlueBoard oznámil, že už se stará zákazníkům o 20 tisíc domén.

Asi nejzajímavější je spuštění nové služby pro rozesílání hromadných e-mailů. BlueBoard vám pronajme SMTP účet, kde můžete podle tarifu rozeslat za 99 CZK až 50K emailů anebo za 990 CZK až 150K emailů měsíčně. K dispozici jsou statistiky a k draží variantě i vlastní IP adresa a sledování doručitelnosti.

Hromadné rozesílání se většinou řeší buď specializovanou službou, která si všechno hlídá, anebo VPS. Tohle mi přijde jako něco mezi. Věřím si to klienty najde.

V listopadu zavedl BlueBoard platbu Apple Pay.

BlueBorad oznámil nasazení PHP 8 (RC) jako druhý v listopadu.

eBola

V lednu eBola přidala možnost zapnout/vypnout FTP účet a zřídit FTP účet s časovým omezením. Tohle je celkem užitečné, zvláště pokud hesla ukládáte do FTP klienta. Taková forma 2FA.

Forpsi

Forpsi propagovali svá Classic VPS, což jsou jedny z nejlevnější VPS na trhu (nejlevnější varianta je za 70 CZK a obsahuje 1vCPU, 1 GB RAM, 20 GB SSD s omezení 2 TB přenosů měsíc). Dříve je měli ale bezkonkurenčně levnější, teď už to takové terno není.

Při Black Friday se u Forpsi pěkně vytáhli. Hodně zajímavá nabídka.

Gigaserver

Black Friday u Gigaserver byl ve znamená až 87% sleva na domény.

  • .COM za cenu 158,- Kč
  • .INFO za cenu 43,- Kč
  • .EU za cenu 29,- Kč

Ignum

Ignum jede trochu jiné PR. Necílí na technicky zdatné administrátory webu, programátory atd. ale na vlastníky webu, což mi přijde jako dlouhodobě velice zajímavá strategie. Připravují pro ně obsahově zajímavé články.

OneBit

K platebním možnostem přidán Apple pay.

U OneBit propagovali .eu za 30 CZK.

OneBit jako první nabídl PHP 8.0 stable verzi (nikoliv RC) a to  hned 26.11 v 17:54.

Stable

Stable propagovali .biz domény za akční cenu 299 CZK. Wow přijde mi to jako retro 🙂 Ale vážně biz doména je dobrá, sám asi ještě nějakou mám a prodlužuji, ale v dnešní době nTLD už bych na ní reklamu nečekal.

Black Friday u Stable byla 80 % sleva na první objednávku hostingu. Dále 50 % sleva na provoz serveru.

Subreg/Gransy

Subreg 20.11 nasadil na všech webhostingových službách PHP 8.0 (RC5).

Tele3

Tele3 má zajímavou službu SEO hosting, která je postavená na konceptu, že odkazy z různých rozsahů IP adres mají větší hodnotu. Jednu dobu po tomto řešení byla celkem slušná poptávka. Dnes už se to  tak moc neřeší. Jako tvůrce kdysi celkem úspěšné PBN můžu říct, že to má něco do sebe 😉

Váš Hosting

Váš Hosting oznámil 09.11.2020 zavedení PHP 8.0 na webhostingy – „Pravděpodobně jako první“. Kdo ale čte pravidelně přehledy, tak ví že první kdo to umožnil všem byl Gransy (Subreg) v červenci 2020 a druhý Roští v říjnu 2020. Na druhou stranu rozhodně byli jedni z prvních kdo to opravdu spustil a nebylo to někde schované, kam na to mohla kliknout jen podpora. A byli první v listopadu.

Zajímavou akci si na Black Friady připravil Váš Hosting.

VSHosting

Přiznám se, že jsem čekal více fotek kanceláří v říjnu a listopadu. S narůstající šířením SARS-CoV-2 začnou někteří zákazníci přemýšlet jestli to jejich hosting zvládá. Otevřeně o tom nikdo moc už radši nepíše na rozdíl od jara, protože toho lidi mají plné zuby. Fotky plně obsazených kanceláří, tak mohou posloužit jako promo pro větší firmy, aby se odlišily od těch „garážových“ a zároveň uklidní nervózní zákazníky.

Wedos

Wedos rozjel novou soutěž o Apple iPhone 12 Pro a dalších 100 cen. Do soutěže se přihlásíte objednávkou nové anebo prodloužení stávající hostingovou služby. Soutěž běží do 20.12.2020. Tentokrát vymysleli „jablečnou soutěž“. Máte si tipnout „Kolik kg jablek se spotřebuje při krmení zvěře v Zoo Hluboká nad Vltavou za období od 1. ledna 2020 do 24. prosince 2020?“.  Kdo se trefí nejpřesněji vyhraje jableční telefon, dalších 100 pak balení WEDOS apple juice. Jako musím uznat, že tohle se povedl. Provedení je fakt super, včetně medvěda hodujícího na jablkách.

Když si kampaň rozebereme, tak je v ní vidět kolik už Wedos nabral podobnými soutěžemi zkušeností. Dominantní je Apple iPhone 12 Pro. Dříve zkoušeli auta, notebooky, jiné telefony, zájezdy atd. Teď už je to prostě jen mobil + další ceny. Soutěž je jak pro nové, tak i stávající zákazníky. Dřívější soutěže byly jen pro nové objednávky. Je tak vidět snaha udržet si stávající různými způsoby. Silné poselství je i v podpoře ZOO Hluboká. Osobně třeba tomuto fandím více než fotbalu.

Začátkem listopadu oznámil WEDOS konec WEDOS Energy. Zůstávají poslední 4 palety. Vypadá to, že zatím se další neplánují, což mi přijde jako škoda. Podle reakcí na sociálních sítích to byl asi nejoblíbenější reklamní předmět. Byly celkem 2 várky, tuším se psalo o celkem 140 tisíc kusech. První mi chutnala o něco lépe, druhá mi přišla sladší.

Wedos help za listopad 281 dotazů, 510 odpovědí (43,92 % připadá na komunitu), 251 komentářů. V listopadu položena otázka číslo 10K. V listopadu byl na help natrvalo přidělen jeden zaměstnanec, který se bude starat primárně o odpovídání zákazníkům, ověřování problémů a psaní návodů. Návodů za listopad přibylo opravdu hodně:

A blogpost:

Pokud udrží toto tempo tak jsem celkem zvědavý co to udělá s autoritou jejich stránek a kolik budou tahat nových zákazníků čistě přes obsah.

Wedos za sponzorování fotbalu zaplatil hodně. Částky se liší podle různých zdrojů. Wedos to moc na sociálních sítích ani na webech neprezentuje. Když to bylo možné tak pravidelně dělal soutěže o lístky na Facebook. Nicméně sbírá pozornost přes různé články o fotbale a rozhovory. V listopadu se to zlomilo a začaly se objevovat gratulace.

Z dřívějších reklamních kampaní víme, že Wedos je posedlý pátkem 13. Kdykoliv je pátek 13. tak hledejte akce. Ne jinak tomu bylo i v listopadu. Dokonce na to má speciální stránku 🙂 https://www.wedos.cz/patek-13

Wedos nasadil PHP 8 (RC3) v listopadu jako třetí. Stalo se tak 15.11. Den po oficiálním vydání stable verze jí aktivoval na všech NoLimit (zřízených po listopadu 2017) a WMS. Líbilo se mi také upozornění, ať počkají s přepnutím uživatelé s WordPress, protože stávající stable verze WP ještě PHP 8.0 oficiálně nepodporuje.

Po 2 měsících 10K registrovaných nTLD. Slušný výkon. K tématu jsem napsal i článek Tak jak to vypadá s nTLD u nás? Stav k listopadu 2020.

Wedos jel Black „Friday“ celý týden. Slevy byly na nové služby i prodloužení + v omezené míře i domény zdarma (nTLD i .eu).

Tweet měsíce

Přiznám se, že mě tentokrát nic z marketingu nijak extra neoslovilo. Jako tweet měsíce tak volím ten on vpsFree, kteří připravili test podpory nových certifikátů Let’s Encrypt.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.