Je doména pro MFA podstatná?

Tato otázka je hodně běžná a často jí slýchávám. Odpověď na ní není jednoduchá, hodně záleží na druhu MFA a jakou formou chcete dostávat lidi na stránku.

Vezmeme li v úvahu klasické MFA, kde většina návštěvnosti je z vyhledávačů a vlastně už nějak ani nepočítáme, že se sem kdy návštěvník vrátí tak na doméně v podstatě nezáleží. Klidně to může být a-hledany-drahy-keyword.info. gTLD (generic top level domain) .info jsem zvolil z tohoto důvodu, že se dá u společnosti godaddy.com na první rok pořídit za cca 1,23 USD.  Pomlčky jsou v doméně, abychom to ulehčili vyhledávačům. A na začátku je pro řazení v katalogu (samozřejmě počítáme, že MFA není jednostránková bannerová farma, ale řádná prezentace s unikátním obsahem). Vyhledávače hlavně seznam.cz mají rádi klíčová slova nebo slovní spojení v názvu domény a jelikož většina návštěv půjde z vyhledávačů tak je nutné sbírat body hned na začátku.

Pokud děláme nějaký RSS agregátor nebo vyhledávacího robota je vhodné zvolit snadno zapamatovatelný název. Tento název pak několikrát na stránce je nutné zopakovat, aby se uživatel mohl na stránky vrátit. Hodně lidí používá „našeptávač“ v URL. většinou zkusí zadat dvě písmena a zbytek už mu prohlížeč naservíruje. Btw. to je i jeden z důvodů proč má tento blog na první pohled stupidní adresu cn130.com. Většina lidí si zapamatuje že to bylo cn něco. Zkusí dát cn a vyskočí jim cn130.com. Moc domén začínajících na cn nenajdete (ne každý navštěvuje cnn). Vytvořit dobře zapamatovatelný název není vůbec jednoduché a bylo by to povídání na delší dobu.

Spousta developerů, včetně mě, vlastní několik desítek domén na pozdější projekty, které sami o sobě mají nějakou cenu. Vybudováním projektu na nich se nejenže jejih cena zvýší, ale také si vydělají na registrační poplatky. Proto doporučuju nejdříve projít seznam domén co už máte. Často se dají využít i domény na první pohled nevyužitelné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře

  1. S tym cn mas asi pravdu, len ja sa casto myslim ze zadam 130cn a nie cn130 🙂 to je asi najvacsi problem, neviem ci len u mna 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.