Boj za svobodný internet!

V poslední době se na zahraničním internetu nerozebírá nic tak intenzivně jako boj proti SOPA.

SOPA (Stop Online Piracy Act) je zákon, který má za úkol podporovat prosperitu, kreativitu, podnikání a inovace v boji proti krádežím majetku Spojených států a pro jiné účely. Jedná se o poměrně drsnou verzi protipirátského zákona.

Například pokud by platil u nás a vy by jste kamarádům na Facebooku hodili odkaz na nějaký nový film, tak by jste se dopustili trestního činu (spíše přestupku) nejen vy, ale i
– Facebook (měl tomu zabránit)
– váš provozovatel internetu (měl vám zabránit navštěvovat stránku na kterou odkazujete)
– provozovatel hostingu na kterém je daný film (měl si to ohlídat)
– google/seznam (protože přes něj jste ten film našli)
– reklamní systém, který je na stránce (pomáhá financovat nelegální činnost)
– banka/internetová peněženka přes kterou jste si zaplatili rychlejší stahování (napomáhá financování nelegální činnosti)
– a spousta dalších co o tom nevědli, ale měli vědět.

Další, co zákon přináší jsou donucovací prostředky pro všechny zůčastněné. Banka/internetová peněženka by musela prozradit vaše osobní údaje, to samé facebooj, hostingová společnost atd ve sakra zrychleném řízení. Právo na ochranu osobních údajů je nepodstatné, důležité je potrestat všechny zůčastněné.

O SOPA si můžete více přečíst v článku Co je to SOPA?

Boj za svobodný internet

Ačkoliv to co proleze schvalovacím procesem snad nebude tak tvrdé, je jasné že se něco děje. Omezování svobody na internetu je více než znát a někdo tu překročil pomyslnou hranici příměři. O čemž svědčí i fakt, že proti SOPA vystoupily takové společnosti jako Google, Yahoo!, Facebook, Twitter, AOL, LinkedIn, eBay, Mozilla Corporation a samozřejmě Wikimedia Foundation. Dále organizace na ochranu práv a svobod Reporters Without Borders, Electronic Frontier Foundation, ACLU anebo Human Rights Watch. Proti nim stojí víc než 124 nadnárodních korporací které návrh podporují.

Že se něco děje naznačuje i fakt, že veřejný nátlak přimě 23. firem a organizací ze seznamu odejít.

Například největšího registrátora domén na světě GoDaddy stála podpora 72 tisíc domén, jejichž vlastníci přešli ke konkurenci. Ten pak svou podporu stáhnul.

Ke Google Chrome vyšel plugin, který vás upozorní, že jste na stránce společnosti, která SOPA podporuje.

Začínají se šířit zvěsti o takzvaném “blackout day”, tedy dnu kdy všichni oponenti vypnou anebo omezí své služby, které by případně museli zrušit, aby se nedostaly do problémů. U Facebooku by to bylo například sdílení odkazů u Google vyhledávání. Podle mě jsou to zatím jen zvěsti. Ve skutečnosti dojde spíše na nějaké upozornění, které nenápadně donutí lidi se o problém SOPA zabývat. Ostatně i teď to bude o politickém loby vs veřejném mínění.

Brzo se určitě rozjedu další legální, pololegální i nelegální aktivity. No uvidíme.

A co když svobodný internet prohraje?

Vsadím se, že EU nezůstane pozadu a podobnou nedemokratickou blbost schválí taky. A i když ne, tak moc USA bude cítit. Tentokrát nás nezachrání servery v jiném státě.

Na druhou stranu, víte o tom, že může exitrovat více internetů?


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů

  1. @Drago: vynikajuci clanok, zacinam sa skutocne bat. Ktore chore hlavy to vlastne vymysleli? Chcu mi povedat, ze oni nepouzivaju vyhladavace? Bez nich si ani neviem predstavit fungovanie internetu..

    @Olda: a co poskytovatel elektriny? ten ma na tom tiez nemalu zasluhu 😀

  2. No tak já bych chtěl vidět, jak by vypadala internetová síť po tomto zásahu 🙂 bylo by vůbec něco co by mohlo zůstat na webu beze změny? Internet je o odkazech a nedovedu si představit jak by vypadal, kdyby se měla tato opatření na světovou síť aplikovat.

  3. Svobodný internet na věky se podle mě nepovede, mocenské síly nad ním určitě časem získají kontrolu. Tohle je začátek konce světa. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.