Kim Dotcom poskytl rozhovor pro 3 NEWS – 2. část

Druhá část překladu exkluzivního rozhovoru s Kimem Dotcomem, kterou zprostředkoval reportér John Campbell pro stanici 3 NEWS. První část si můžete přečíst zde.

KD: Když uděláte něco tak oblíbeného, když stvoříte řešení, jste inovátorem a řešíte problémy lidí a oni mají rádi co jim nabídnete, je samozřejmostí že pak automaticky vyděláváte peníze. Když máte produkt, který je oblíbený, vyděláváte. Měl jsem produkt, který byl velmi oblíbený

JC: Proč byl tak oblíbený?
KD: Protože lidé mohli překonat spoustu omezení. Ušetřilo to lidem spoustu peněz, víte nemusíte si kupovat server, aby jste uložili vaše soubory, můžete nás využít k distribuci vašich souborů. Legálních souborů. Můžete nás využít k vytvoření online záloh vašch souborů. Je tu doslova nespočet legitimních využití pro Megaupload, takže pirátský element je opravdu bezvýznamný a nikdy to ani náhodou neměl být primární záměr.

JC: CNET v jednom z článků, který mi připadal celkem propracovaný a postavený na dobrých zdojích, a teď budu citovat „Mezi vlastníky autorských práv, kteří obviňují Megaupload z pirátství, včetně softwarových a herních společností žádná z nich netlačila na FBI „významnými důkazy“ na rozdíl od MPAA.“ Přišel k tobě nějaký člen MPAA a řekl: „Znepokojuje nás, Kime, co děláte v Megaupload“

KD: Nikdy. A chci ti říct tohle – pokud jste společnost, která dělá takové škody, jaké jsme dělali, miliardové škody, nečekáte, nesedíte a neděláte nic. Zavoláte vašim právníků a pokusíte se žalovat nás a zastavit za to co děláme.

JC: Takže se zdrželi, upustili od jakékoliv druhu anebo formy (v orig. So a cease and desist of some form or other.). Dostali jste někdy nějaký dopis od člena MPPA, kde bylo: „poslední film Jamese Bonda je směňován, ad infinitum (do nekonečna), přes Megaupload, musíte s tím přestat“? Dostali jste někdy …

KD: Absolutně ne. Žádný legální dokument k nám nikdy nedorazil z žádného z těchto studií. Jedinou věc co jsme obdrželi byly Takedown Notices (Oficiální žádosti o odstranění pro provozovatele online služeb) a oni využívali přímého přístupu mazání k našim stránkám. Takže nepřipadá ti to překvapivé, že když jsem králem pirátů a způsobuji všechnu tu škodu, že nikdo z nich se nikdy nezkoušel s námi soudit za utrpěnou škodu? Pokud máš rozjetý byznys, který ztrácí miliardy dolarů kvůli mě, přece jen tak nebudeš sedět a nic nedělat. Mám tím namysli, toto vyšetřování probíhalo více jak dva roky, jenomže společnost fungovala více jak sedm let, MPAA nám nemohla přijít na jméno, nazývala nás všelijak, ale nikdy vlastně nic neudělali, nezažalovali nás a to jen z jednoho prostého důvodu, v US je zákon, který nás chrání Digital Millennium Copyright Act, ten chrání provozovatele online služeb před jednáním jejich uživatelů a tento samí zákon dovoluje Google stále existovat, který dovoluje YouTube stále existovat. Víte, že Viacom žaloval YouTube a YouTube prohlásil že jsou chránění DMCA a vyhráli. A když se podíváte na složku YouTube, na vnitřní emaily, jsme jen jehně v porovnáním s tím o co tehdy šlo na YouTube, ale ti chlapíci z toho vyvázli. Vyhráli jejich soudní spor a já sedím ve vězení, můj dům byl vypleněn, všechen můj majetek je zmražený bez soudu, bez slyšení. Tohle je naprostá šílenost, je to to co to je.

JC: Proč tedy ty, co myslíš?

KD: Jsem lehkým cílem. Moje extravagance, moje historie jako hackera, víte nejsem Američan. Bydlím nekde na Novém Zélandu na konci světa. Mám vtipné poznávací značky na autech, prostě jsem lehkým cílem. Nejsem Google. Nemám 50 miliard dolarů na účtě a právě teď na účtě nemám ani penny. Všichni mý právníci pracuji vlastně bez jediné penny a stále jsou na palubě a všichni dělají jejich práci, protože tady vidí nespravedlnost, je to nepochopitelné a není to spravedlivé.

JC: Co jsi si o tom myslel, když jsi byl měsíc ve vězení? Spousta času pouze pro sebe, že? Měl jsi svoji vlastní celu? Musel jsi se s někým dělit?

KD: Yeah, měl jsem celu pro sebe a snažil jsem se myslet na moji rodinu, víte to je to na co jsem myslel. Mám těhotnou ženu, čeká dvojčata a je to prostě nepředstavitelná situace a oni utužují stupeň úzkosti vysoko, odvolali se proti mému propuštění na kauci – Ani netuším z jakého důvodu. Je to prostě směšné.

JC: Je u vás šance, že utečete. (v orig. Are you a flight risk?)

KD: Absolutně ne.

JC: Je tam někde za kopci helikoptéra, myšleno doslova anebo obrazně, aby přiletěla a odnesla vás někam odkud nemůžete být vydán?

KD: Víte, musíte o tom zapřemýšlet alespoň na minutku. Proč by jsem všechno opustil, když vše je odstavené, všechno mi sebrali pryč. Společnost, která má hodnotu možná miliardy dolarů byla odsouzena na smrt bez soudu, jaký by jsem měl důvod utíkat pryč? Jediná věc a pouze ta jediná věc, který dává smysl a logiku je bojovat a to také hodlám udělat. Hodlám bojovat celou dobu a slibuji vám, a každému kdo toto právě sleduje, já to hodlám vyhrát, protože nejsem žádný kriminálník a neudělal jsem nic nelegálního

Část tři zkusím dát dohromady opět co nejdříve. Rozhodně za to stojí, aby si rozhovor mohl každý přečíst. Takže sdílejte.


Kim Dotcom poskytl rozhovor pro 3 NEWS – 1. část
Kim Dotcom poskytl rozhovor pro 3 NEWS – 2. část
Kim Dotcom poskytl rozhovor pro 3 NEWS – 3. část

Originál v angličtině: http://www.3news.co.nz/Kim-Dotcoms-first-TV-interview-Im-no-piracy-king/tabid/817/articleID/244830/Default.aspx


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.