Jak se vyprodaly akcie Wedos

Včerejší výprodej akcii Wedos byla doslova blesková akce. Ale vezměme to pěkně od začátku. Pokud jste využili kontaktního formuláře a zažádali jste si zaslání informace o plánovaném spuštění prodeje, zhruba v 18:45 vám dorazila následující SMSka:

Dobrý den, upis akcii WEDOS Internet bude zahajen dnes v 19:00. Info na datacentrum.wedos.com. Prejeme prijemny "nakup" a tesime se na spolupraci

O několik minut na to přišel i podobný email.

Nalogoval jsem se do klientské sekce, kde už jsem měl předvyplněné údaje o akcionáři. Žádné info tam ale navíc nebylo. Ostatně ještě byl čas. Ne že by jsem chtěl být za každou cenu hned mezi prvními akcionáři, ale zajímalo mě jak si s případným náporem poradí vyhlášené Fujitsu servery Wedosu, kterými se tak rádi chlubí na Webtrhu. Byl ale ještě čas a tak jsem se věnoval psaním textu pro jednu minisite.

V 19:00 jsem reloadoval stránku v zákaznické sekci a nic. Všechno stejné. Hmm, buď to ještě nespustili, anebo dělám něco blbě. Nevím proč, ale zákaznické rozhraní Wedos mi z nějakého důvodu nepřijde intuitivní, ovšem většina lidí tvrdí opak. Takže jsem se pustil do systematického proklikávání. Zjistil jsem, že akcie se kupují přes účet akcionáře. No má to hlavu a patu, ale na titulní stránce sekce Akcie o tom mohla být alespoň zmínka.

Samotný nákup vyřešil Wedos hezky lišácky. Vedle počtu akcii, které si chcete koupit bylo červené tlačítko mínus a zelené plus. Nebylo tak možné zadat kolik si chcete akcii koupit, prostě jste si je museli naklikat. Nevím jestli bylo ve skriptu nějaké omezení, ale mě (Firefox 14.0.1) to šlo poměrně pomalu. Ovšem někdo na Twitter se zmínil, že na tabletu mu to šlo naopak velice rychle. Neumím si představit klikat tam všech 30K akcii 🙂

Po doklikání, kontrole, opětovné kontrole a přepočtu jsem dal odeslat. Na email mi přišlo potvrzení o objednávce akcii (19:02) a minutu poté výzva k úhradě. Vše jsem zaplatil přes internetové bankovnictví (KB) a ráno už jsem byl akcionářem 🙂

Než mi včera dorazila výzva k úhradě jsem se ještě koukl na počet zbývajících akcii. Systém to přepočítával nějak podivně. Aktualizace rozhodně neprobíhala v reálném čase. Chtěl jsem vědět jaký bude zájem. V 19:03 už jsem očekával, že bude vyprodáno minimálně 1K akcii a rychle půjdou pryč. Na webtrhu bylo kolem prodejů akcii poměrně hodně negativní reklamy/názorů, ale žádné pořádné argumenty. Jediné riziko/slabinu vidím v osobě pana Josefa Grilla, který je vlastníkem. Svou práci dělá dobře, funguje to. Jen nesmí odejít/odprodat svůj podíl. V ten okamžik by akcie, alespoň pro mě, ztratily na hodnotě.

Ale vraťme se zpět ke včerejšímu dni. Když jsem zjistil, že počet akcii se neaktualizuje průběžně, šel jsem zaplatit co jsem nakoupil. Při té příležitosti jsem si ještě autorizoval bankovní účet na AdSense. Tu autorizaci si u převodu účtu z EUR na CZK mohli odpustit.

Všech 30 tisíc akcii bylo rozprodáno za cca 50 minut. Akcionářů jsou údajně stovky. Což by odpovídalo průměrné investici 3K až 15K CZK (200 až 999 akcionářů). I když přeregistrovávaných akcionářů bylo prý cca 300. Což by znamenalo průměrnou investici 10K CZK. To už je hodně. Zřejmě tak někdo nakupoval ve velkém. No uvidíme zkusím sehnat víc info 😉

V každém případu poptávka přesáhla nabídku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů

  1. super info, díky.. Společnost tím získává dobrý kapitál na další rozvoj firmy.. Když dobře investuje, společnost poroste a akcionáři získají…

  2. no uvidíme, jak to bude s dividendou. jinak mně nepříjemně překvapila reakce wedosu na prodej akcií – je to dost amatérská reakce ála dostal jsem oscara a děkuju mamince. chápu sice určité dojetí, ale akcionářům se předkládají ekonomické vize, ne perly typu “budeme přemýšlet co s tím dál”

  3. Mne sa zase nepáčilo, že sa akcie dali kupovať aj keď boli vypredané, teda rezervované. neviem, či chceli predať v rekordnom čase aby sa o nich poriadne písalo, alebo sa báli, že by si to neskôr mohli ľudia rozmyslieť. Teraz už len tým pod čiarou ostáva čakať na tých, ktorí to nepreplatia.

  4. Dobrý den,

    naše reakce odpovídá jen “šoku” a překvapení, které jsme zažili. Pojem “budeme přemýšlet co dál” v našem případě znamenalo jen to, že jsme zklamali stovky lidí na které se nedostalo a to jsme nečekali. Proto hledáme “co dál”… Určitě to nebylo na to, že bychom nevěděli kam dál chceme jít. Je nám líto lidí na které se nedostali akcie a to chceme vyřešit a proto hledáme “co dál”.

    To jen na vysvětlenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.