3 témata o WEDOS o kterých se teď mluví

Poslední dobou se toho kolem WEDOS děje opravdu hodně, takže se začal po delší době i více rozebírat na diskuzních fórech. Některé už pomalu zavánějí konspirací, řekl jsem si, že nastal čas trochu sepsat fakta. Přeci jen jako akcionář to nemůžu nechat bez povšimnutí 🙂

Účetní závěrka za rok 2013

Na webtrhu některým lidem moc chybí a chtěli by jí vidět. Jelikož jsem akcionářem, tak jsem souhrn dostal v pozvánce na valnou hromadu, kde se také schvalovala. Bohužel z valné hromady jsem stihl jen konec. Vzhledem k usměvavým akcionářům věřím že k žádným problémům nedošlo.

Účetní závěrka WEDOS za rok 2013.
Účetní závěrka WEDOS za rok 2013.

WEDOSu tedy zůstalo něco přes 4 miliony z roku 2013, nemá žádné dlouhodobé cizí zdroje a úspěšně díky odpisům vykázal ztrátu cca 2,2 milionu. Ovšem EBITDA – hrubý provozní zisk (indikátor, který ukazuje provozní výkonnost společnosti) je cca 4,4 milionu. Nevím jak dlouho bude třeba odepisovat budovu. Na jednu akcii WEDOS tak připadá 19,19 CZK (v roce 2012 to bylo -6,17 CZK).

Přiznám se, že mě čísla ze začátku trochu mátla. Takže je třeba si uvědomit, že WEDOS má momentálně 179.802 domén (dle titulní stránky), které jsou za nákupní cenu. Přesný počet kterých nevím, takže odhaduju že je třeba odečíst cca 25 milionů z výnosů a nákladů (spíše méně, koncem roku 2013 jich tolik nebylo). Ta čísla už pak budou dávat zisk a náklady na služby trochu reálněji.

WEDOS investuje poměrně hodně peněz do reklamy. Vzpomeňme třeba soutěž o 111 notebooků. Taková akce určitě něco stojí. Pak jsem viděl třeba billboardy. Přestat s tímto vším, tak je i bez odpisů asi v plusu.

To už jsou ale spekulace, nechť si každý udělá závěry sám.

WEDOS se DDoSuje sám

Tento zajímavý komentář jsem viděl na Facebooku. Problematiku DDoS útoků celkem sleduju, protože je zajímavá. Můj osobní názor je, že pokud by pomocí těchto metod někdo položil Wedos, který má dostatek kapitálů a lidských zdrojů na obranu, tak pak většina hosterů to u nás může zabalit. Moc jich není, co mají například 10 Gbps infrastrukturu.

Mám tu pár grafů. Tento ukazuje jeden z těch silnějších útoků.
DDoS-wedos

Samozřejmě takto velká čísla se musí projevit i u dodavatelů konektivity. Takže jsem si ten den vyjel graf NIXu a trasu přes Karoa.
DDoS-switch_22_te1_4-day

Tento útok byl jeden z nejsilnějších a podle grafu to ani poskytovatel konektivity neustál. Útok byl zmíněn i v článku na lupa.cz, kde se v diskuzi vyjádřil i Zdeňek Polach z Karoa.

Zdenek-Polach-Karoa-o-DDoS-utocich-na-WEDOS

Rozhodně si nemyslím, že by se Wedos DDoSoval sám. Na DDoS ochraně se pracuje a podle grafu z dvou posledních dnů asi i úspěšně.

Kolik toho DDoS útoky vyřadily

Podle reakcí na sociálních sítích, by měl jeden pocit, že stále nic nefunguje. Opak je pravdou. Přiznám se, že pokud by mě někdo neupozornil, tak si toho ani nevšimnu, protože webhosting mi fungoval. V posledním týdnu všechno šlo na stránky wedos.com/net/org. Podle oficiálního vyjádření ještě zlobila některým lidem VPSka. To bohužel nemám, protože si na jeho správu netroufnu, takže nemohu posoudit.

Za sebe můžu dát tabulku z Uptime Robot z dnenšího dne.
uptime-robot-dostupnost-22-10-2014

WE0X jsou mé webhostingy NoLimit u Wedos. Každý je na jiné IP adrese a jiném stroji. Ty rozmazané jsou SEO experimenty. WE04 měl dneska hlášený zhruba 4 minutový problém (červená čárka na grafu), protože jsem dělal údržbu webu (aktualizace, experimentování s pluginy). Také u něj probíhá měření jen 190 hodin. Stejnou dobu i WE05 a WE06. Chtěl jsem u nich zjistit jaký mají dopad DDoS útoky. Dlouhodobý výpočet dostupnosti je tak zavádějící.

Na druhou stranu po dobu DDoS útoků jsou weby pomalejší a načítají se třeba 5 – 6 vteřin. Za normálních okolností je to bez externích elementů pod 1 vteřinu. Jsou to WP instalace s cachovacím pluginem. Teoreticky mohou mít pomalejší weby tedy problémy.

Ještě doplním, že Uptime Robot měří dostupnost každých 5 minut a je odolný na ucpané trasy, pokud se nedokáže k webu připojit, tak to zkouší odjinud aby potvrdil že je dole.

404M hlídám i pomocí jiného nástroje, který je při kontrole agresivnější a v dobách DDoS útoků občas vyhodí chybu. Celkem mi spočítal předpokládaných 20 minut za říjen. Tedy v tuto dobu dostupnost 99,93 % za říjen.

V dobách DDoS útoku jsou hlášeny i problémy s FTP. Tohle jsem si neověřoval, takže nevím, ale vzhledem k cílení útoku může zřejmě zlobit vše na doménách Wedos.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře

  1. By mě zajímalo, kdo může mít zájem bavit se tím, že DDoSuje hostingovou firmu? A jak k tomu přijde chudák provozovatel webu, pro kterého to je jeho koníček, baví se tím a pak mu web nejde, protože si někdo hraje?

  2. Diky za velice rozumne napsany clanek s fakty. Jak obrovsky to rozdil, když se clovek podiva na tohle s fakty a pak cte na webtrhu desitky stále se opakujících hejtujicich komentaru bez podlozeni fakty od max. 2-3 hateru. Tech par sasku by uz opravdu mělo vyhledat psychiatra, protože i když tvrdi, ze to delaji ve volnem case, tak několik let prispivat do jednoho temata pouze hejtujicima a skodolibyma prispevkama ukazuje, ze to jsou psychopati zrali na léčbu. Myslim, ze se v tomto mem prispevku oba, s jednou rádoby damou, najdou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.