Co se událo na českém hostingovém trhu v červnu 2020

Dneska bych začal trochu netradičně. Na Lupě vyšel článek Česko by se mohlo připojit k evropskému cloudu Gaia-X. Vnitro jedná, provideři vyčkávají. Vzhledem k tomu, že se téma týká provozovatelů cloudů, tak autor požádal o vyjádření ty české. Zajímavé je, že tam najdeme odpovědi jen Forpsi, VSHosting, České Radiokomunikace a Master Internet. Člověk by řekl, že jich u nás bude víc. Právě odpovídání představitelů značek na otázky médii může být velice důležité nejen při šíření povědomí o značce ale i posilovat značku samotnou.

Ale teď zpět k aktivitám hostingů na sociálních sítích.

Forpsi

Do psaní návodů se pustili i ve Forpsi:

Takto odborných návodů pro VPS moc nevzniká, takže palec nahoru.

Forpsi propagoval svůj webhsoting WP Ready pro WordPress a .cz doménu.

U Forpsi už sice zrušili super levná VPS, ale stále mají jedna z nejlevnějších na trhu. VPS Small se dá sehnat za 70 CZK bez DPH. Počítejte však s limitem přenesených dat 2 TB/měsíc.

Gigaserver

Gigaserver oznámil začátkem června, že z důvodu nárůstu ceny USD a EUR musel některé domény zdražit. Dotklo se to hlavně gTLD. Mírně podražila i .sk doména a prodloužení .eu.

Gigaserve potrápil dva dny mailserver. Problém způsobil IceWarp.

Ignum

Ignum oznámil koupi hostingové divize od společnosti Axfone LLC. Podle ředitele Axfone LLC, přejdou zákazníci pod IGNUM, oni se soustředí na telekomunikační služby. Ignum patří pod WY Group investiční skupiny Sandberg Capital, společně se Stable a slovenským Webglobe – Yegon (viz. článek Slovenská WY Group koupila Stable.cz). Těžko říct jestli to nějak ovlivní Ignum anebo Stable. Spíše to nepředpokládám.

Tím však akvizice nekončí. CZ-Hosting.com oznámili, že je koupil Ignum.

Ignum pravidelně vydávají články pro provozovatele webu na svém blogu, které se nezabývají přímo technickou problematikou. Je to taková jejich zvláštnost. V červnu vyšlo:

Ignum také zkouší na Facebooku rozjet skupinu o podnikání – Podnikáme online – zkušenosti, rady, tipy.

ONEbit

ONEbit připoměl že CZ.NIC opět rozjel další kolo ověřování kontaktů. Pokud kvůli tomu náhodou skončíte se zablokovaným kontaktem převedeným na MojeID, tak návod jak jej získat zpět najdete zde.

Stable

Stable propagovali doménu .social.

Subreg (Gransy)

Subreg oznámil rozšíření jejich sítě Anycast o uzel v Peru, dále přidali jeden do Rio de Janiero. Celkem mají v larinské Americe 8 uzlů. Nový uzel zapojili také v Jižní Korei. Za zmínku také stojí, že Anycast od Subreg využívají registry .ke, .ss, .na, .gt a .zm jako sekundární DNS.

Subreg získal další akreditaci, tentokrít na domény .ee (Estonsko).

Subreg sice zabalil odchyt .cz domén kvůli omezením CZ.NIC, ale to neznamená, že se díky nim nemůžete k zajímavým .cz doménám dostat. Spravují totiž projekt cctld.cz, kde najdete informace o více jak 1,3M .cz doménách.

SvetHostingu.cz

Svět Hostingu přidali podporu WildCard SSL pro certifikáty Let’s Encrypt. Takovéto certifikáty jsou vystavovány pro všechny subdomény, což se některým projektům může dost hodit.

Váš Hosting

Váš Hosting pravidelně píše kvalitní návody na svůj web. Teď přidali i video – Jak nainstalovat OpenVPN.

Začátkem června vyšel i zajímavý návod Jak zálohovat VPS na Dropbox. Funguje však jen pro VPS od Váš hosting, protože využívá jejich VPS Centrum.

VSHosting

VSHosting jde do poslední etapy rozšiřování datacentra. Do poslední části chtějí dát místo stávajících 47U racků 48 kusů 52U. Očekávají že tím navýší kapacitu o zhruba 2,5K serverů.

Wedos

Asi největší novinkou v červnu byl pokrok u služby Wedos Cloud. Podle článku mělo nejdříve proběhnout privátní testování, pak uzavřený beta test a nakonec testovací provoz. V současné době už je spuštěný testovací provoz a služba se dá se slevou objednat.

Wedos začal červen oznámením o růstu jejich komunitního webu help.wedos.cz. Počet vyřešených otázek překonal 5K, přibylo 305 nových. Z 653 nových odpovědí téměř polovinu zodpověděla komunita. Za aktivitu se rozesílalo balení energeťáku anebo jablečného džusu značky Wedos.

Nové návody u WEDOS:

Po delší době ožil také YouTube kanál Wedos. Přibyl návod Nastavení DNS záznamu typu A. Je vidět že Wedos pracuje s daty z komunitního webu, případně dalších kanálů podpory. Právě změnu DNS zákazníci na komunitním webu řeší často.

Vypadá to že Wedos už přešel na hlášení chyb přes status.wedos.hosting. Informace už lze odebírat i přes RSS.

Pokud vás zajímavá olejové chlazení serverů, které Wedos vyvíjí, tak celou historii shrnuli do článku Projekt HUPS – Představení a něco z historie olejového chlazení WEDOS. Zároveň představili projekt HUPS (Hospodárná UPS), která by měla být také chlazená olejem. Na projektu pracují ve spolupráci s výrobci UPS z Francie a Itálie. V první fázi chtějí v oleji „utopit“ 30 KVA UPS později další čtyři 80 KVA.

Wedos v červnu byl na sociálních sítích hodně aktivní. Spousta příspěvků se týkala staršího obsahu anebo připomenutí toho co umí  a nabízí.

Z těch nejzajímavějších:

Tweet měsíce

Na tohle bychom neměli zapomínat. Subreg toho pro domény v ČR udělal opravdu hodně. Donutil celý český trh se přizpůsobit moderním trendům (převody domén bez ověřeného podpisu, automatika, jednoduchá správa celého portfólia, aukce, odchyty, akreditace ICANN, super ceny …). Je škoda že společnosti jako Subreg se více nezapojují do rozvoje .cz domény, spíše naopak to vzdávají.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře

  1. Díky za ten soupis návodů. Co jsem začal pracovat a přibyla přítelkyně už nemám moc času všechno sledovat. Curate content je teď jediná šance je zůstat v obraze. Zkoušel jsem sledovat vybrané účty na sociálních sítích, ale po čase se tam dostane rušení. Člověk to musí pořád třídit. Nonstop příval informací ruší i produktivitu. Přečíst si curate content s komentáři nám všem pracujícím s dětmi šetří čas. Tak díky za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.