Odlišovat Pay Per Posty od běžného blogpostu?

Tak se nám zde objevil nový Pay Per Post systém jahl.cz. Upřimně není se čemu divit, jak to vypadá dosavadní jednička na právě explodujícím (expandujícím, mi přišlo dost málo) trhu s PR články PlaCla.cz roste doslova ze dne na den. I podle zpráv ze zákulisí projektu vím, že doslova nestíhají shánět kvalitní blogy a někteří si právě v systému PlaCla přijdou i na tisícovku za týden. Navíc se chystá na trh vstoupit i třetí hráč, který chce nasadit laťku ještě o stupínek výše.

Jak to tak o vypadá o dostatek reklamních postů nebude nouze. Otázkou, ale je jestli je odlišovat od běžných postů jak to dělá například portál o financích mesec.cz. Pod komerčním článkem je upozornění, že se jedná o komerční zdělení. Jestli se ptáte proč by se měl post odlišovat, tak odpověď je jednoduchá. Většina Pay Per Post článků je jednoduše řečeno pozitivně laděných. Umím si představit i reklamní kampaň postavenou na negativních článcích, ale na takovou u nás ještě nenastal čas (napadají mě volby, zaplacený názor lidu by určitě mohl rozpoutat zajímavou diskuzi). Ale zpět k placeným článkům. Pokud napíšu o nějakém registrátorovy, že je super a za tuhle cenu se opravdu vyplatí, určitě se najde pár lidí, kteří v dobré víře, že by jsem je neobelhal, využijí jeho služeb. Tak torchu mám tedy morální odpovědnost za své čtenáře. Troufnu si říct, že 99,9% lidí sem chodí číst články ne koukat po reklamách. PR článek je v podstatě reklama, tudíž by jsem asi měl na to upozornit a dát tak případnému čtenáři na výběr jestli si ho přečte nebo ne. Nenápadně tak také uklidním své svědomí. Přeci jen většina PR článků jsou reklamy na produkty, které ten kdo je píše nikdy nezkusil.

A teď se podíváme jak by se teoreticky dal oddělovat PR článek od zbytku.

Metoda zvýraznění

Můžeme článek například podbarvit. Pokud tedy napíšu článek propagující nějakou službu a dostanu za to zaplaceno, mohl by mít třeba světle žluté/modré/šedé pozadí nebo orámování. Na spod stránky pak stačí napsat malým písmem (známe z nevýhodných smluv) že člutě označené stránky nevyjadřují Váš osobní názor i když jste je napsali.

Výhody:

 • Pokud nepoužíváte u WP oblíbený rozklikávací tag more, tak PR články budou od ostatních odlišeny a více přitahovat čtenářovu pozornost, což se u náhodných návštěv může proměnit ve vetší čtenost
 • Jak je známo jen minimum lidí čte poznámky pod čarou, takže nepravidelní návštěvníci můžou článek považovat za hot news
 • Na první pohled je odlišen pro pravidelné návštěvníky co je článek za úplatu a co je psáno od srdce 🙂

Nevýhody:

 • Aplikování této metody může mít následky na design, bude to chtít nějaký widget nebo rozšíření, popřípadě si udělat speciální styl. teoreticky by stačil i proužek vedle postu.
 • Bude snadno spočítatelné kolik článků je za úplatu, pokud moc na blog nepíšete, lidé si o vás můžou začít myslet, že to děláte kvůli penězům. Nezapomínejte, že v Čechách se úspěch neodpouští.

Metoda prohlášení

Poměrně oblíbená forma u velkých portálů. Jedná se o větu na konci, nebo začátku postu, kde se vzdáváte odpovědnosti.

Pár příkladů upozornění na PR článek:

„Toto je komerční sdělení. Server Měšec.cz není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.“

Toto je komerční sdělení. Server Lupa.cz není jeho autorem a neodpovídá za jeho obsah.

Že se vám zdají být podobné? Dokonce jsou stejné? Pomocí použití matematické metody zvané malá sčítalka to bylo i potvrzeno. Toto sdělení používá například i iDnes.cz, root.cz nebo slunecnice.cz.

Výhody:

 • Je to jednoduché. Nemusí se upravovat design přidávat widget nebo jakkoliv manipulovat s kódem.
 • Upozornění se bude nacházet až na samotném kompletním blogspotu, takže člověk, který normálně reklamní sdělení nečte to zjistí až když ho otevře. Teoreticky se tak zvětší počet přečtení.
 • Sdělení může mít jakoukoliv formu, není problém do něj vložit i menší reklamu na své psaní PR článků.

Nevýhody:

 • Čtenář se může cítit podveden, že kliknul na reklamu aniž by o tom věděl.

Metoda nenápadné kategorie

Funguje tak, že se udělá kategorie PR články. Všechny placené články se pak vkládají sem. Pokud někdo klikne na ktegorii PR články, je tam velké prohlášení o reklamnosti všech článků. Vtip je v tom, že si toho moc lidí nevšimne. Upřimně kdo z vás u publikovaného článku sleduje kam patří?

Výhody:

 • Lidé budou článek považovat za součást blogu, vašich myšlenek. Inzerent bude mít rozhodně více přístupů.
 • Když si někdo bude stěžovat, je možné odkázat na prohlášení v příslušné sekci.
 • Pokud RSS feed umí v nastavení pomocí URL nezobrazovat určité kategorie umožní to návštěvníkům odebírat jen to co chtějí.

Nevýhody:

 • Tak trochu podvod na čtenáře. Podle mě už nemusíte psát že se vůbec jedná o PR článek.
 • Případný konkurent bude vědět přesně kolik článků jste už na blogu prodali a kdo nejvíce kupuje PR články.

Závěr

Tak co říct závěrem. Pokud se rozhodnu zveřejňovat PR články u kterých si nebudu jistý, že mohou být uživatelům prospěšné. Využiju metodu Prohlášení + založím speciální sekci na PR články. To platí i o PR, které nenapíšu sám, ale někdo si prostě u mě koupí jen místo pro publikování.


Prohlášení: Omlouvám se za menší dávku sarkazmu a ironie v některých větách. Mám prostě dneska dobrou náladu a nebaví mě psát vážně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře

 1. Myslím, že PR články nemusí být nijak speciálně označovány. Daleko důležitější je, aby blogger nedělal reklamu na něco v co nevěří, ale pouze na to, co by svým čtenářům opravdu doporučil.

  V takovém případě dostává PR článek úplně jiný rozměr – blogger publikuje svůj názor, čtenářům doporučí kvalitní věc a dostane za článek zaplaceno. Tzn. článek je výhodný pro všechny strany.

  Naopak pokud blogger na svém blogu zastává například negativní názor na iphone a pak na něj napíše PR článek, je v očích čtenářů považován za blbce a člověka bez názoru, ať už článek označí jako reklamní nebo nikoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.