Zelený Wedos

Pod článkem Zelený webhosting se mi objevil komentář, který přidal zakladatel společnosti Wedos Josef Grill. Celkem zajímavý pohled jak se může zelený webhosting vyplatit a ještě o vás napíší na stránkách nadnárodní společnosti.

Dobrý den,
něco jsou marketingové povídačky a někdy skutečně asi jen o tom zeleném trávníku před firmou. Něco jsou skutečné hodnoty. My třeba poctivě nakupujeme úsporné verze procesorů Intel a jsme takovou výjimkou, že o nás napsal i Intel na jejich webu:
http://communities.intel.com/community/datastack/blog/2012/03/23/wedos-gets-set-for-greener-growth-with-intel-xeon-processor-5600-series

Pečlivě měříme spotřebu u všech testovaných serverů a vyhodnocujeme výsledky. Hledáme jen ta nejúspornější řešení…

Stejně tak jsme postupovali například nyní při nákupu UPS. Koupili jsme dražší, ale takovou, která nám ušetří desítky tisíc korun ročně na provozu (a tím zase ušetříme přírodu a jsme zelenější).

Nyní chceme třeba posílit náš stávající freecooling.

Aktuálně pracujeme na projektu Datacentra WEDOS 2 a to i přesto, že první má malou zaplněnost. Je to však z několika důvodů (třeba zálohy v různých budovách) a jedním z nich je to, že v novém bychom použili nejmodernější a nejúspornější řešení chlazení… Neděláme to s vědomím, abychom se tím někde chlubili (i když to vše poctivě popisujeme na webu http://datacentrum.wedos.com), ale s cílem, abychom měli co nejnižší provozní náklady…

A tak by šlo pokračovat… Někdo má zelenou jako značku, ale ve skutečnosti nic zeleného nemá. Někdo má úsporná řešení, protože ví, že se to vyplatí a přitom toho tolik nenapovídá okolo… 🙂

Pokud vás téma zaujalo, případná Wedos/Intel studie o technologiích Intel® Xeon® processor L5640 v angličtině je zde (PDF).


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů

  1. Dobrý den,

    děkuji 🙂
    Kdybych věděl, že tomu bude věnována taková pozornost, tak bych si dal záležet 🙂 . Byl to jen rychlý komentář.

    Tady je PDF od Intelu v češtině: http://www.goit.cz/pdf/Intel_Xeon_processor_L5640_-_Wedos_CZ.pdf

    A tady jsou například některé naše testy serverů:
    http://datacentrum.wedos.com/hardware.html
    Jsou tam i výsledky měření elektřiny. Něco jsme zveřejnit mohli, něco nám dodavatelé zakázali (hodně testů, zejména těch prohrávajících nebylo uveřejněno). Budete se divit, ale stejně osazený server (stejné procesory, stejné RAM, stejné disky) se liší ve spotřebě třeba o desítky %. I na tom se dá ušetřit…

  2. Páči sa mi, že Wedos nevystupuje ako anonymná firma kde sa veci dejú len za zavretými dverami. Je zastupovaný skutočnými ľuďmi, ktorý čítajú blogy a tweety, odpisujú a komunikujú otvorene ako sused od vedľa. Umožnil všetkým nahliadnuť pod pokličku a v podstate zmenil moje chápanie webhostingu ako takého. Nasadili laťku vysoko a je vidieť, že sa na firme pracuje intenzívne každý deň. Klobúk dole, pán Grill je pre mňa človek od ktorého by som sa o podnikaní rád učil.

  3. Nejsem si jist že to co popisujete je čistě o zeleném přístupu. Myslím, že jako v každé firmě, se snažíte být co nejvíce efektivní, a že snižování vašich nákladů má vedlejší efekt zelená politika. ale i tak vám fandím

  4. Dobrý den,

    děkujeme za komentáře.

    Přiznáváme se, že to naše EKO smýšlení je primárně EKOnomické. Díky tomu však i EKOlogické.

    Hledáme jak mít co nejnižší provozní náklady (a díky tomu nižší ceny pro klienty). Každý krok důkladně analyzujeme a vždy důkladně počítáme. Teprve potom se rozhodneme co a jak. Třeba u procesorů máte návratnost na elektrické energii cca 3 roky. To je relativně dlouhá doba (v IT oboru určitě). Pokud však vezmete v úvahu i nižší provozní náklady na chlazení, nižší náklady na pořízení klimatizací (stačí nižší výkon), nižší náklady na pořízení UPS a motorgenerátoru (Obojí nižší výkon), nižší provozní náklady na obě tyto položky, nižší náklady na kabely (menší průřez) a jističe (jistíte poloviční hodnoty a jejich pořizovací cena je nižší)…, tak zjistíte, že návratnost je za rok.
    A jako bonus máte to zelené provedení. Tak nejste jen EKOnomický, ale i EKOlogický.

    Ještě před spuštěním – při testech serverů – jsme spočítali (a zde uvedli: http://datacentrum.wedos.com/nizke-ceny.html), následující příklad pro naši serverovnu. Z toho jasně vidíte jak se vyplatí šetřit a myslet EKOnomicky a tím i EKOlogicky.

    Reálný příklad:
    Za spotřebu 10 W dáte při obvyklých cenách za elektrickou energii měsíčně 28,80 Kč. Nyní to vynásobte počtem 6000 serverů (přibližná kapacita našeho datacentra) a jste na částce 172 800 Kč měsíčně. K tomu ale ještě připočtěte energii a další náklady, které musíte vynaložit, abyste uchladili teplo vzniklé navíc a jste na cca 300 000 Kč měsíčně. Nyní to vynásobte předpokládanou životností serverů 3-5 let. Takže co si za těch drobných ušetřených 10 W na 1 server koupíte? 🙂

    Rozdíl 10 W na 1 serveru není žádný problém. Dražší procesor s nižší spotřebou má třeba spotřebu nižší o 40 W a v serveru máte 2 = 80 W na jednom serveru a jen na procesorech. Potom se liší i provedení serverů a jejich úspornost. Zcela stejně osazené servery (se stejnými procesory, RAM a disky) se liší často o i 100 a více wattů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.