Zatímco vliv rychlosti načítání stránek na SEO je diskutabilní, tak vliv na lidské jedince byl prokázán. Některé druhy jsou značně náchylné na pomalé stránky. Dokonce to pro ně může znamenat i rezignaci a stránku prostě zavřou nadobro, zvláště pokud je v daném oboru dostatek konkurence.
Obecně se vina za pomalé načítání stránek přisuzuje nejčastěji webhostingu. Ovšem ve většině případů je chyba na straně skriptu. I na “pomalém” webhostingu se dá dobrou optimalizací docílit poměrně slušného výkonu. Ovšem pokud nejste autorem skriptu, musíte se spolehnout na obecná doporučení a nástroje, které vám dal k dispozici provozovatel webhostingu.
Než začneme s představením samostatných nástrojů na měření rychlosti, povíme si něco o tom jak vlastně probíhá komunikace, mezi návštěvníkem a serverem.
1. DNS – nejdříve náš počítač musí zjistit IP adresu, kde najde web. Pokud pomineme nějaký problém na architektuře TLD. Měl by tento proces trvat v řádech stovek milisekund při prvním načtení. Následná načtení už budou rychlejší, protože IP adresu k doméně bude počítač anebo ISP tahat z cache. Doba se zkrátí na desítky milisekund.
2. Odesílání dat na server – Doba po kterou prohlížeč odesílá na server nějaká data. Záleží na objemu dat a rychlosti připojení.
3. Zpracovávání dat – Tady se projeví rychlost webhostingu. Server má všechna potřebná data a probíhá samotný skript. Obecně by se dalo říct, že čím výkonnější procesor tím rychleji se vše vygeneruje. Ovšem chce to do toho započítat i čas, kterou servery budou potřebovat na vzájemnou komunikaci. Například server, kde máte svůj skript se zeptá databázového serveru a čeká na odpověď atd.
4. Odesílání dat – Skript vygeneroval stránku a odesílá data ke klientovi. Od tohoto okamžiku se začínají odesílat také všechny doprovodné soubory jako obrázky, css, javascript a tak dále. Na samotné vykreslení stránky zde má vliv i váš prohlížeč, který může část stránky “předgenerovat” a postupně jí vykreslovat.
PageSpeed Insights
Nástroj od Google, který hodnotí rychlost vašeho webu na stupnici od 1 do 100. Mezi jeho největší výhody patří série dalších doporučení, které dostanete k testovanému webu. Jednotlivá doporučení jsou rozdělena podle priorit a po rozkliknutí se poměrně jednoduše dozvíte čeho se týkají. Bližší informace k nim jsou ale pouze v anglickém jazyce.
developers.google.com/pagespeed
Pingdom test
Tento nástroj vytvoří “vodopád”, na kterém jasně vidíte, kde váš web ztrácí. Umí také odhalit různá přesměrování jednotlivých elementů na stránkách a případné chyby. Každý element lze rozkliknout pro více detailů (hlavičky). Jednou za čas doporučuji projít vaše weby kouknout se jestli někde něco neumřelo.
Btw dají se podle něj najít i viry na stránce, aniž riskujete nakažení počítače.
WebPage Test
Tento test umí podobně jako Pingdom udělat “vodopád” načítání stránek. Navíc ale k jednotlivým elementům dokáže přidat IP adresu a lokaci. Ačkoliv se výstup tváří jako obrázek, na jednotlivé elementy se dá kliknout a zjistit více detailů.
Za největší výhodu pokládám větší množství serverů z kterých testování probíhá. Nějaké město v ČR ale bohužel chybí. Některé servery zvládají i více virtuálních prohlížečů.
Služba poskytuje i možnost srovnání více stránek naráz. Ve výsledku uvidíte graf a slideshow postupného nahrávání.
GTmetrix
GTmetrix zvládne zhruba to samé co předchozí nástroje, ovšem má jednu super vychytávku a tou je export výsledků a doporučení na zlepšení do .pdf. Můžete si jej pak třeba vytisknout a postupně řešit jednotlivé problémy.
Díky za hezký článek. Asi víš, že já tohle dost řeším a jsem rád, že tu o tom nebudu psát jen já :). Dřív jsem si myslel, že je blbý hosting a pomalý internet, ale… přesně jak píšeš v článku. Chyba je v špatném nastavení a neoptimalizovaném kódu.
Takže lidičky, řešte to. Skutečně se to vyplatí. Třeba já jsem svůj weblog zrychlil o víc jak 40 %. A to je podle mě dost hezké. Lidi to poznají a oceňují rychlost (což čerpám z mého dotazníku kde se ptám jak se jim líbí rychlost stránek).
PS: Chystáš víc článků? Já už o tom přestal psát, protože jsem vyčerpal vše, co bylo podle mě důležité říct. Konkurence by byla určitě fajn, možná by mě tak napadlo další téma o čem napsat :).
Rychlost stránky je jedním ze základů optimalizace stránek. Některé weby, které mám pomalu načítaly a po vylepšení se zýšily rychlost, také konverze se zvýšili o 35%
výborné nástroje, idem si hned otestovať zopár svojích webov
Díky za tipy, většinu z nástrojů jsem neznal! 🙂
Jedna věc je měření a druhá nastavení 🙂 Snažil jsem se vše sepsat do článku včetně screenshotu a manuálu. Doporučuji hlavně HTTP/2 s CDN.
Článek je zde: http://www.danielnytra.cz/kontroly-technikalii-vaseho-webu
Snad pomůže. DaN
Už se taky dlouhou dobu hrabu v kódu a nastavení a zatím jsem se dostal na 1,5s první načtení a 0,8s opakované. Myslím, že docela dobrý výsledek, ale vidím ještě slabinu v CDN a HTTP/2 – jak píše p.Nytra.
Jinak díky za článek 🙂
WebPage Test má nyní v seznamu u místo v ČR – konkrétně Prahu