4 nástroje na změření rychlosti stránek

Zatímco vliv rychlosti načítání stránek na SEO je diskutabilní, tak vliv na lidské jedince byl prokázán. Některé druhy jsou značně náchylné na pomalé stránky. Dokonce to pro ně může znamenat i rezignaci a stránku prostě zavřou nadobro, zvláště pokud je v daném oboru dostatek konkurence.

Obecně se vina za pomalé načítání stránek přisuzuje nejčastěji webhostingu. Ovšem ve většině případů je chyba na straně skriptu. I na “pomalém” webhostingu se dá dobrou optimalizací docílit poměrně slušného výkonu. Ovšem pokud nejste autorem skriptu, musíte se spolehnout na obecná doporučení a nástroje, které vám dal k dispozici provozovatel webhostingu.

Než začneme s představením samostatných nástrojů na měření rychlosti, povíme si něco o tom jak vlastně probíhá komunikace, mezi návštěvníkem a serverem.

1. DNS – nejdříve náš počítač musí zjistit IP adresu, kde najde web. Pokud pomineme nějaký problém na architektuře TLD. Měl by tento proces trvat v řádech stovek milisekund při prvním načtení. Následná načtení už budou rychlejší, protože IP adresu k doméně bude počítač anebo ISP tahat z cache. Doba se zkrátí na desítky milisekund.
2. Odesílání dat na server – Doba po kterou prohlížeč odesílá na server nějaká data. Záleží na objemu dat a rychlosti připojení.
3. Zpracovávání dat – Tady se projeví rychlost webhostingu. Server má všechna potřebná data a probíhá samotný skript. Obecně by se dalo říct, že čím výkonnější procesor tím rychleji se vše vygeneruje. Ovšem chce to do toho započítat i čas, kterou servery budou potřebovat na vzájemnou komunikaci. Například server, kde máte svůj skript se zeptá databázového serveru a čeká na odpověď atd.
4. Odesílání dat – Skript vygeneroval stránku a odesílá data ke klientovi. Od tohoto okamžiku se začínají odesílat také všechny doprovodné soubory jako obrázky, css, javascript a tak dále. Na samotné vykreslení stránky zde má vliv i váš prohlížeč, který může část stránky “předgenerovat” a postupně jí vykreslovat.

PageSpeed Insights

Nástroj od Google, který hodnotí rychlost vašeho webu na stupnici od 1 do 100. Mezi jeho největší výhody patří série dalších doporučení, které dostanete k testovanému webu. Jednotlivá doporučení jsou rozdělena podle priorit a po rozkliknutí se poměrně jednoduše dozvíte čeho se týkají. Bližší informace k nim jsou ale pouze v anglickém jazyce.

developers.google.com/pagespeed

Pingdom test

Tento nástroj vytvoří “vodopád”, na kterém jasně vidíte, kde váš web ztrácí. Umí také odhalit různá přesměrování jednotlivých elementů na stránkách a případné chyby. Každý element lze rozkliknout pro více detailů (hlavičky). Jednou za čas doporučuji projít vaše weby kouknout se jestli někde něco neumřelo.

Btw dají se podle něj najít i viry na stránce, aniž riskujete nakažení počítače.

tools.pingdom.com/fpt/

WebPage Test

Tento test umí podobně jako Pingdom udělat “vodopád” načítání stránek. Navíc ale k jednotlivým elementům dokáže přidat IP adresu a lokaci. Ačkoliv se výstup tváří jako obrázek, na jednotlivé elementy se dá kliknout a zjistit více detailů.

Za největší výhodu pokládám větší množství serverů z kterých testování probíhá. Nějaké město v ČR ale bohužel chybí. Některé servery zvládají i více virtuálních prohlížečů.

Služba poskytuje i možnost srovnání více stránek naráz. Ve výsledku uvidíte graf a slideshow postupného nahrávání.

webpagetest.org

GTmetrix

GTmetrix zvládne zhruba to samé co předchozí nástroje, ovšem má jednu super vychytávku a tou je export výsledků a doporučení na zlepšení do .pdf. Můžete si jej pak třeba vytisknout a postupně řešit jednotlivé problémy.

gtmetrix.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů

  1. Díky za hezký článek. Asi víš, že já tohle dost řeším a jsem rád, že tu o tom nebudu psát jen já :). Dřív jsem si myslel, že je blbý hosting a pomalý internet, ale… přesně jak píšeš v článku. Chyba je v špatném nastavení a neoptimalizovaném kódu.

    Takže lidičky, řešte to. Skutečně se to vyplatí. Třeba já jsem svůj weblog zrychlil o víc jak 40 %. A to je podle mě dost hezké. Lidi to poznají a oceňují rychlost (což čerpám z mého dotazníku kde se ptám jak se jim líbí rychlost stránek).

    PS: Chystáš víc článků? Já už o tom přestal psát, protože jsem vyčerpal vše, co bylo podle mě důležité říct. Konkurence by byla určitě fajn, možná by mě tak napadlo další téma o čem napsat :).

  2. Rychlost stránky je jedním ze základů optimalizace stránek. Některé weby, které mám pomalu načítaly a po vylepšení se zýšily rychlost, také konverze se zvýšili o 35%

  3. Už se taky dlouhou dobu hrabu v kódu a nastavení a zatím jsem se dostal na 1,5s první načtení a 0,8s opakované. Myslím, že docela dobrý výsledek, ale vidím ještě slabinu v CDN a HTTP/2 – jak píše p.Nytra.
    Jinak díky za článek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.