Seznam webhostingů s http 2.0

HTTP/2 doslova posouvá internetu o krok kupředu. Jeho vliv pocítí každý z nás, protože výrazně urychluje načítání stránek a snižuje nároky na servery. Dalo by se říct, že tak trochu mění i pravidla hry.

Něco z historie HTTP/2

Vývoj HTTP/2 měla na starosti HTTP Working Group, která na něm pracuje od roku 2012. V únoru 2015 byl schválen IETF (Internet Engineering Task Force) a jeho implementaci už nestálo nic v cestě.

Jeho úkolem je nahradit zastaralí HTTP (hypertext transport protocol), který má na starosti komunikaci internetového prohlížeče a serveru. Současná verze HTTP/1.1 v podstatě funguje od roku 1999, ovšem dnešní stránky už nezvládá. V dobách kdy se začal používat neexistovalo nic jako Javascript anebo CSS. Stránky obsahovaly pouze HTML.

Jak HTTP/2 pomůže internetu

Když přijdete na běžnou stránku prostřednictvím HTTP, váš prohlížeč pošle dotaz na server. V něm požádá o stránku. Z odpovědi získá její zdrojový kód. Ten však bude obsahovat odkazy na další součásti, které je nutné stáhnout (například Javascript, CSS). Prohlížeč tak znovu pošle požadavky na tyto součásti.

HTTP/2 tento problém řeší pomocí multiplexing. Jakmile server obdrží multiplexní dotaz od prohlížeče, tak mu server odešle vše potřebné v rámci jednoho spojení. Tím se ušetří prostředky potřebné na zbytečná spojení. Ve výsledku dojde k znatelnému nárůstu rychlosti načítání stránky a snížení systémových zdrojů.

Další velkou změnou je také odesílání dat jako binární kód. HTTP posílá data jako čitelný text, který si prohlížeč pak parsuje. Oproti tomu HTTP/2 celý tento proces eliminuje, prostě pošle data rovnou do prohlížeče, který je zobrazí. Přenášená data jsou tak pro člověka nečitelná, což může být u některých analytických nástrojů nevýhodou.

Prohlížeče jsou připraveny

Vývojáři moderních prohlížečů stihli do konce roku 2015 své produkty na HTTP/2 připravit. Aktuální verze Chrome, Edge, FireFox, Internet Explorer 11 a Opera jej plně podporují a dosahují znatelného zrychlení. Vyžadují však šifrované připojení. Takže pokud chcete HTTP/2 využívat budete potřebovat například Let’s Encrypt.

Čeká se na servery

Současné verze nejrozšířenějších serverů Apache a Nginx také hlásí podporu HTTP/2. Takže poskytovatelům hostingu snad nic nebrání ve spuštění.

Kdo HTTP/2 má

Na rozdíl od Let’s Encrypt anebo PHP7, na které je ještě čas a řekněme si to na rovinu, můžeme bez nich zatím bezstarostně žít, tak HTTP/2 znatelně urychlují načítání webů. Zvláště náročné redakční systémy a eshopy mohou nějakou tu vteřinu získat k dobru. A když jde o peníze, každá vteřina se počítá.

V následující tabulce najdete seznam hostingů, které podporují HTTP/2.

Hosting HTTP/2 Nasazení Poznámka
Active 24 ANO ???  Pouze na OS Linux hostingu. Nutno mít aktivní Let’s Encrypt.
AeroHosting  NE
Angel Hosting  NE
ATTIVO  NE
BlueBoard ANO  04.04.2017
Czechia ANO 12.12.2017
Český hosting ANO  19.09.2017  Od serveru Tracy
e-BAAN Net  NE
eBola ANO 18.04.2019
Endora NE
FORPSI NE
Gigaserver  NE
HexaGeek NE
HostingSolutions  NE
Hukot  NE
IGNUM  NE
Netio  ANO
ONEbit ANO ???
Pipni  NE
Savana ANO  9.5.2016  Nutno zapnout v administraci
Stable  NE
Station ANO 20.12.2019
SvetHostingu ANO
TELE3 ANO  20.01.2016  Na žádost
Web4U  NE
Webhosting C4  NE
WEDOS ANO  10.5.2016  Všude na NoLimit automaticky.

Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

16 komentářů

 1. To je docela hodne NE.

  Každopádne dokud je HTTP/2 podpora v apache označena za experimental tak do toho nikdo rozumný nepůjde. Může to sice nabídnout jako volbu, ale to znamená vhost přesunout pod jiný server bez možnosti zaručit to co zaručuje běžně.

  Nehledě na to, že ještě není odladěna zátěž serveru, řešení různých scraperů, přetežování, to vše ukáže až čas.

  1. SPDY bylo v nginx označené jako experimental během celé své existence a neznamená to, že by se nepoužívalo.
   Zkrátka kdo to myslí vážně, tak otestuje a nasadí.

   Za sebe můžu říct, že na SPDY a teď HTTP/2 jedeme už snad dokonce třetím rokem – problémy jsem nezaznamenal žádné a přínos je neskutečný.

   1. uplne v pohode 🙂

    jinak PHP7, certifikaty Lets Encrypt a pod. umoznujeme samozrejme take, stejne jako managed VPS atd. / bohuzel o tom nejak v ramci rozvoje nestihame ani psat, natoz vytvorit komercni nabidku na webu 🙂

    diky

 2. Konečne nejaký výraznejší vývoj aj v tejto oblasti a ludia sa nezameriavajú iba nato ako prinutiť ostatných viac klikať na reklamy.

  1. To nabízí většina firem v tabulce. Já sbírám seznam společností, které to nabízejí jako součást sdíleného webhostingu.

 3. Od včerejší noci běží Copywriting.cz na HTTP/2. Přechod díky TELE3 proběhl bezproblémově a nevšiml jsem si žádné chyby. Takže kdo ještě váhá, tak se toho nemusí bát. To navýšení rychlosti je velice příjemné, lítá to jako z praku.

  1. Většinou to napíší někde na sociálních sítích, popřípadě pošlou emailem. Podmínkou je u nich HTTPS.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.