SSD hosting

V posledních letech je stále oblíbenější nabízet hostingové služby na SSD. Většina společností je využívá alespoň na databáze. Důvod je jednoduchý – znatelné navýšení rychlosti.

SSD

SSD (Solid State Drive) na rozdíl od běžného magnetického pevného disku neobsahuje žádné pohyblivé části. Snižuje se tak doba potřebná pro zápis a čtení dat. Pohyblivé hlavičky na zápis a čtení dat se nemusí přesouvat. Alokace dat tak trvá mikrosekundy místo milisekund. Rychlosti přenosu dat jsou také vyšší.

Další výhodou je nižší spotřeba elektřiny. Provoz SSD disků je nižší, což se může odrazit na cenách poskytovatelů hostingů, kteří platí za spotřebovanou elektřinu místo za přípojku (paušál). Také jsou méně náchylné na výkyv teplot.

V budoucnosti také bude mít vliv i jejich velikost, zvláště u dedikovaných serverů, kde se snaží výrobci vtěsnat co nejvíce fyzických serverů do racku.

Naopak nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady, zvláště u serverových SSD a nižší kapacita.

Krátké nahlédnutí do historie

Před nasazením SSD bylo úzké hrdlo většinou právě disk. Problém dělaly hlavně databáze, do kterých se neustále něco zapisuje. Běžně se tak dnes setkáme s databázemi na SSD i u velmi levných sdílených webhostingů.

V roce 2013 byl velký hit VPS SSD. I Češi si oblíbili zahraniční službu digitalocean.com, která nabízela právě VPS na SSD. Za velmi dobrou cenu 5 USD/měsíc jste získali 512 MB RAM, 1 CPU a 20 GB SSD.

Dlouhou dobu digitalocean u nás nic nekonkurovalo. Teprve Wedos o rok později nasadil VPS SSD s cenou 110 CZK s parametry 2 GB RAM, 1 CPU, 15 GB SSD. Bohužel bylo nutné si přikoupit za 50 CZK IPv4. Ta je až od prázdnin minulého za 1 CZK, kdy se ukázalo, že IPv6 otvírá útočníkům nečekané možnosti pro útok.

Za ním se postupně přidávali i další, když zjistili, že je po této službě opravdu poptávka. Wedos momentálně provozuje přes 6,5 tisíc aktivních VPS SSD a plánuje novou verzi s výkonnějšími procesory a větším škálováním.

Pro koho jsou SSD vhodné

V současné době rozhodně pro každého kdo má nějaký CMS. Prakticky všechny i přes dobře nastavené cachování těží z SSD nejvíce. Masivní databáze, zpracování obrázků a práce s malými soubory (cache) prostě disk vytěžují.

Možná si říkáte, že pokud CMS nepoužíváte anebo máte vše dobře optimalizované, tak to váš problém není. Jenomže jestli jste na sdíleném webhostingu, tak všude kolem vás to je neoptimalizovaný CMS, který nenasytně žere systémové prostředky. Tedy pokud nemáte dedikovaný server kde máte jen svůj disk.

Kdo SSD hosting momentálně nabízí

 • c4.cz, 3600 CZK/rok, 20 GB, na požádání
 • Hukot, od 10 CZK, 2 GB
 • Pipni.cz od 150 CZK, 20 GB
 • Savana, od 35 CZK, 10 GB
 • Snackhost (VSHosting), od 25 CZK, neomezeně (max 50 tisíc souborů)
 • Web4U, od 49 CZK*, 1 GB
 • Wedos, od 25 CZK, neomezeně

* Varianta s databází


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře

 1. VPS SSD u Wedosu není vůbec špatné. 🙂

  hdparm -t /dev/vda
  /dev/vda:
  Timing buffered disk reads: 2274 MB in 3.01 seconds = 756.25 MB/sec

  hdparm -T /dev/vda
  /dev/vda:
  Timing cached reads: 9358 MB in 2.00 seconds = 4684.25 MB/sec

  1. Když se služba VPS SSD spustila, tak to byl velký hit. K dokonalosti chyběl jen silnější procesor. Škoda že to prodražila IPv4 adresa, které Wedos neměl. Dlouhou dobu kvůli IPv4 nedělal na VPS SSD ani akce.

   Teď se připravuje VPS SSD 3.0, které pojedou na HP Moonshot. Procesory jsou tam 3,8 GHz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.