Co se událo na českém hostingovém trhu v květnu 2020

Sdílení informací je základ internetu 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Květen byl zatím nejslabší měsíc, co se týká aktivity hostingových firem na Twitter. Většinou mi trvá projít všechny příspěvky a napsat tento článek několik dní. Dnes hotovo za 2 hodiny.

Forpsi

Forpsi měli koncem měsíce větší problém s konektivitou, který způsobila chyba na routeru. Ačkoliv komentáře zákazníků na sociálních sítích působily dosti katastroficky, tak mě osobně se podařilo na webu u Forpsi naměřit výpadek v součtu 18 minut.

Hosting Solutions

Hosting Solutions dal na svůj WordPress Hosting Start slevu 30% (ze 79 CZK na 55,30 CZK/měsíc). Ta je stále platná, jen je potřeba použít kupón WPHOST-30.

OneBit

OneBit byl známý akcí 2 měsíce provozu zdarma, pokud nebudete spokojeni,  na své webhostingové služby. V květnu mě překvapilo, že přechází na klasické slevy. U tarifu Home se objevila sleva 25 % na první rok. Dostanete se tak na 44 CZK/měsíc, což už je pro sdílený webhosting zajímavé.

Stable

Stejně tak, jak bylo nutné oznámit omezení které koronavirus přinesl, tak je správné zmínit i že se vše vrací do normálu. V tomto ohledu se mi líbil tweet od Stable. Ovšem chtělo by to i konkrétnější informace.

Věděli jste že Stable nabízí službu e-mailing, tedy hromadné rozesílání emailů? Já ne a proto je fajn se pravidelně připomínat.

V květnu propagovali Ignum doménu .store.

Ignum je známý tím, že píše články i pro neIT věřenost. V květnu vydali Jak na SEO.

Subreg

Subreg v květnu vydal na blogu informace o .eu doménách. Bohužel blog jim přestal fungovat :/

 

 

Váš Hosting

Váš Hosting je jeden z mála, z těch větších, na českém trhu, který nabízí služby na míru pro náročnější zákazníky. Jistě umí to spousta firem, ale většinou to dělají v menší míře, aby nepřišli o bonitního zákazníka. Váš Hosting vše staví kolem svého VPS Centra, což je jejich vlastní rozhraní. V dnešní době, kdy jde pokrok neskutečně kupředu, už však jen na svou produkci nemůžete spoléhat a je třeba hlídat si moderní a oblíbené technologie. Jet na vlně popularity se Váš Hosting poměrně daří a součástí toho je i prezentování moderních technologií které používají. V podstatě jde o to ukázat – tohle je moderní a u nás to umíme používat = jsme moderní pojďte k nám. Tento styl je zábavný a dobře se mu fandí, vyžaduje však po marektingovém týmu hodně komunikace, účast na komunitních akcích a také znalosti populární IT kultury.

Wedos

Wedos i tento měsíc začal publikováním statistik z jejich komunitního webu help.wedos.cz. 324 nových otázek, 609 odpovědí (41 % z toho od členů komunity). Musím říct že se jim to rozjelo celkem dobře. Podpora odpoví téměř na všechno kolem služeb a komunita zvládne i složitější otázky ohledně redakčních systémů, nastavení .htaccess atd. Celý projekt sleduji, občas i na něco odpovím. Je tam příjemná atmosféra a je znát, že se to snaží držet na úrovni (moderovaná diskuze, podpora jde příkladem se screenshoty i přístupem, odměny a potěší i poděkování). V květnu navíc uživatelé mohli začít psát i vlastní návody.

Koncem května oznámil Wedos že na jeho komunitmím webu bylo zodpovězeno už 5000 otázek. V tweetu také bylo zmíněno, že pokud půjde vše podle plánu, tak se možná za pár měsíců komunita help.wedos.cz potká naživo v druhém datacentru Wedos, které se dokončuje. Přednášková místnost už je prý připravena.

Největší novinku, kterou Wedos v květnu představil je nová status stránka status.wedos.hosting. V krátkosti se jedná o autonomní systém, který monitoruje servery, služby, infrastrukturu a další věcí u Wedos. Většina hlášení by měla být zcela nezávislá a Wedos by měl pouze potvrdit výpadek a případně přidat další informace. Přijde mi to jako celkem odvážný počin. Na druhou stranu PR Wedos hodně cílí na otevřenost a upřímnost. Z toho co jsem zatím měl možnost vypozorovat, tak hlásí opravdu poctivě. Škoda že není přístup k historickým údajům. V každém případě je dobré vědět, že všechno takto detailně monitorují. Pokud si chcete přečíst něco ze zákulisí služby, tak více info na blog.wedos.cz.

Wedos v dubnu zabodoval s článkem Jak rychlé jsou weby u WEDOS anebo kolik zobrazení má nejnavštěvovanější web na NoLimit? a tak se dalo čekat že bude nějak pokračovat. Nakonec se objevil jen tweet o počtu aktivních instalací WordPress, což podle jejich metrik znamená, že během 7 dnů byl volán soubor admin-ajax.php. Celkem měli 34.498 webů na WordPress na 27.047 službách NoLimit anebo WMS. Vzhledem k tomu, že WordPress je nejpoužívanější redakční systém a Wedos je nejznámější a nejdostupnější webhosting pro WordPress to nepřekvapilo. Bohužel nevíme jak je na tom konkurence.

Pro zajímavost: Podle průzkumu Semtix z roku 2019 bylo v ČR 125K WP webů, u Wedos napočítali 18,8K (20 %) ovšem jejich vzorek vycházel zhruba z „1M domén v českém jazykovém prostředí“. Na druhém místě je Active 24 s 7,9K (8%) a na třetím Forpsi s 5,1K (5%).

Mohl Wedos za o tolik vyrůst? Vyrostl určitě, ale nemyslím si že o tolik. Wedos má spousty zákazníků ve světe (zejména SR a PL), ty průzkum Semtix nebral v potaz. Na druhou stranu růst tam určitě byl. Průzkum Semtix je ze srpna 2019. Za tu dobu narostl počet .cz domén u Wedos o 21.291, resp. 10.937 hostingů pro .cz domén (viz. stast.nic.cz). Věřím že hodně narostl i díky .eu doménám, které jsou levnější než .cz, navíc v akcích šli získat za 10 EUR na 10 let + jsou zdarma jako dárek k novým webhostingům NoLimit. Pár set mohla udělat i nový služba WMS. Kdo ví kolik lidí jí už vyzkoušelo a přesunulo tam své portfólia.

Wedos nasadil na NoLimit a WMS PHP 7.4. … konečně.

Wedos i v květnu napsal něco ze zákulisí firmy – Začínáme zabydlovat DC2.

Tweet měsíce

Tento tweet se mi líbil, protože skloubil pěkný vtípek, který koluje v IT komunitě, a něco co společnost nabízí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 60 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Sdílení informací je základ internetu 🙂 Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

6 komentářů: „Co se událo na českém hostingovém trhu v květnu 2020

 • 11.06.2020 (15:59)
  Trvalý odkaz

  Květen to byl těžký homeoffice, tak se všude makalo jen na oko. Sociální sítě, obsahový marketing, na to navíc musíš mít lidi, co je to baví a jsou v kontaktu se značkou. Ideálně pro ní žijí. To dělá pár CEO a zapálení zaměstnanci, kterým dáš prostor hrát si a baví je to. Jak jdeš ale domů tak se to všechno rozpadne. CEO řeší jiné starosti a zapálení lidi jsou většinou ti, kdo odmakají postupně upadající pracovní nasazení kolektivu.

  Reagovat
 • 12.06.2020 (06:28)
  Trvalý odkaz

  Na help.wedos.cz chodím každý den. Je to dobrý trénink a něco nového se i naučím. Škoda že se tam více nemluví o WordPress a Woo. Dříve jsem chodil do Facebook skupin, ale tam se pořád jen hádají a nakonec zjistíš že to je jen ztráta času. Helpu moc fandím a těším se na nové návody.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *